Saraçhane'de Mısır darbesinin 100. Günü sergisi

Mısır'daki darbenin 100'üncü gününde Saraçhane Parkı'nda, darbeyi ve katliamı anlatan 100 fotoğrafın bulunduğu sergi açıldı

Saraçhane'de Mısır darbesinin 100. Günü sergisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Rabia Platformu'nun desteğiyle yurt genelinde düzenlenen "Gençlik Darbeye Direniyor" etkinliği kapsamında Mısır'daki darbe, 100. gününde İstanbul'da protesto edildi. 

Platforma destek veren bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri, Saraçhane Parkı'nda bir araya geldi.

Gruptakiler, "Sen susarsan dünya susacak. Unutma, Unutturma. Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zulüm diz çökmez. Susmayacağız, unutmayacağız, darbecilere hesap soracağız", "Mısır diktası İsrail'in kuklası", "Uyan, diren, özgürleş" yazılı pankartlar açtı. 

Ellerinde Rabia işareti olan dövizler taşıyan gruptakilerden bazı kişilerin bu işaretin bulunduğu tişörtler giydiği görüldü. 

Grup adına açıklama yapan Erkan Alan, 3 Temmuz'da Mısır'da halkın oylarıyla seçilmiş hükümete ve Cumhurbaşkanına karşı gerçekleştirilen darbenin 100. günü olduğunu söyledi.

Mısır halkının, yıllar süren mücadele sonucu elde ettiği demokrasi, adil seçim ve demokratik oy hakkının, bir yıl bile dolmadan silah zoruyla rafa kaldırıldığını belirten Alan, "Büyük ve kadim bir medeniyetin beşiği Mısır'da tam 100 gündür kendi insanına ölüm kusan, işkence yapan cuntacıların darbe iklimi hakimdir. Bugün sadece Mısır'da kanlı darbenin 100. günü değil. Tarihin, insanlığın suç vesikası olarak kaydedeceği, dünya ülkelerinin sessizliğinin, darbeciler eliyle vahşet ve katliamlara seyirciliğinin de 100. günüdür. Tam 100 gündür batının demokrasiyi savunan tüm ülkeleri, aydınları, gazetecileri Mısır'da demokrasinin, sivil halkın katledilmesini sessizce izliyor. Bir topluma yapılan haksızlık, bütün insanlığa yöneltilmiş bir tehdittir" diye konuştu.

Alan, "Rabia Kuşağı" olarak daima adaletin, hürriyetin meşruiyetin ve insan haklarının savunucusu olacaklarını vurgulayarak, darbeye itirazlarında, darbecilere isyanlarında Mısır halkının yanında yer alacaklarını kaydetti.

Erkan Alan, "Merkezinde insan olan, temeli insan onuru olan yeni bir dünya için 'Mısır için direniş, insanlık için diriliş' mücadelemizde kararlı olacağız" dedi.

Gruptakiler, açıklamanın ardından dağıldı.

- Fotoğraf sergisi açıldı

Bu arada, Saraçhane Parkı'nda, Mısır'daki darbeyi ve katliamı anlatan 100 fotoğrafın bulunduğu sergi açıldı.

Ücretsiz gezilebilecek sergi, 13 Ekim'e kadar ziyarete açık kalacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39