banner39

Sarıgül'le ilgili 104 dosyadan sadece 4'ü işlemde

Mustafa Sarıgül hakkında yapılan tüm şikayetlerin savcılık tarafından hep takipsizlikle sonuçlandığı belirtildi. 13 yıl boyunca açılan 104 soruşturmanın 100'ü takipsizlikle sonuçlanırken sadece 4 dosyadaki soruşturma halen devam etmekte.

Türkiye 13.02.2014, 09:33 13.02.2014, 09:33
Sarıgül'le ilgili 104 dosyadan sadece 4'ü işlemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şişli'nin eski belediye başkanı olan ve CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2000 yılından bu yana başlattığı 104 soruşturmanın sadece 4'ünün devam ettiği ortaya çıktı.

2000 yılından bu yana hakkında UYAP'a kayıtlı 104 soruşturma bulunan Sarıgül ile ilgili 2'si Başsavcıvekili Ali Cengiz Hacıosmanoğlu'nda 2'si de 17 Aralık soruşturmasını yürüten savcı Ekrem Aydıner'de. Star'ın haberine göre, kalan 100 soruşturmaya ise hep takipsizlik verildi. 4483 sayılı kanuna göre kamu görevlileri hakkındaki önemli soruşturmaları yürütmekle Başsavcıvekillleri görevlidir. Başsavcıvekili Hacıosmanoğlu'nda olan iki soruşturma dosyasının 2013 tarihli olduğu, savcı Ekrem Aydıner'de olan soruşturmaların birinin 2010 diğerinin ise 2013 tarihli olduğu belirtildi. Soruşturmaların gerekçelerinin "Görevi ihmal, kaçak yapılaşmaya izin vermek ve imar kanuna muhalefet" olduğu öğrenildi.

Sarıgül hakkında başlatılan hiçbir soruşturmanın davaya dönüştürülmemesi ve kapatılması dikkat çekti. İddiaya göre, soruşturmaları yürüten savcılar Sarıgül hakkında soruşturmayı derinleştirmek için 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkındaki kanun gereği İçişleri Bakanlığı'ndan izin istedi. Ancak Bakanlığın her seferinde bu taleplere red cevabı verdiği belirtildi. Savcıların da bunun üzerine Sarıgül hakkındaki soruşturmalara takipsizlik kararı verdiği kaydedildi. Bakanlığın izin verdiği tek soruşturmanın 2004 yılında CHP'lilerin Sarıgül hakkında hazırladığı ve Başbakan'ın açıkladığı rapordaki iddialarla ilgiliydi. Ancak gerekli iznin alındığı o soruşturma da Sarıgül'ün avukatları Danıştay'a itiraz etmiş ve itiraz kabul edilerek bakanlığın verdiği soruşturma izni iptal edilmişti. Böylece Sarıgül hakkında yargı yolunu açabilecek bu soruşturma dosyası kapanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?