Silajdzic Gaziantep'te ders verecek

Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Silajdzic Gaziantep'te. Sladjdic, burada yaptığı konuşmada, Suriyeliler için yapılanları işaret ederek "Türkiye, gerek halkıyla gerek devletiyle insani yardımın olabilecek en üst boyutlarını sunuyor" dedi

Silajdzic Gaziantep'te ders verecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Haris Silajdzic, Suriye olaylarına ilişkin, "Türkiye, gerek halkıyla gerek devletiyle insani yardımın olabilecek en üst boyutlarını sunuyor" dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin (HKÜ) misafir öğretim üyesi olarak Gaziantep'te bulunan Silajdzic, Vali Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Rektör Prof. Dr. İbrahim Özdemir, AK Parti MKYK Üyesi ve HKÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Edibe Sözen ile bir kafede bir araya geldi.

Güzelbey'in kentle ilgili sunum yaptığı etkinlikte konuşan Silajdzic, Gaziantep'te yabancılık çekmediğini belirterek, "Sizler de Bosna Hersek'e gelirseniz benim gibi yabancılık çekmezsiniz" dedi.

Türkiye'nin Suriye halkına ilişkin tutumunu değerlendiren Silajdzic, Türkiye'nin Suriye halkına yardım eli uzatmaktan kaçınmadığını söyledi.

Türk halkının Suriyelilere "mülteci ya da sığınmacı" yerine "misafir" olarak bakmasının dikkatini çektiğini ifade eden Silajdzic, şöyle konuştu:
"Türkiye, yüzyıllar sonra bile hatırlanabilecek tarihi bir süreçten geçiyor. Suriye'deki olaylar hepimizi üzüyor. Bu olaylar karşısında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin gerekse de Türk insanının tavrı takdire şayandır. Türkiye, gerek halkıyla gerek devletiyle insani yardımın olabilecek en üst boyutlarını sunuyor. Suriye'den gelmiş insanlar kendilerine sığınmacı ya da mülteci adı verdiği halde Türkiye'de hiç kimsenin onlara bu ismi vermediği dikkatimden kaçmadı. Sizler Suriye'den gelmiş bütün insanlara misafir diyorsunuz. Bu da sizin onlara bakış açınızı, zihniyetinizi en iyi gösteren örnektir."

Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın ile Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan'ın da katıldığı etkinlikte, Güzelbey, Silajdzic'e bakır işleme kap içerisinde fincan hediye etti.

Slajdzic, öğrencilere ders verecek

Silajdzic, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak ders verecek.
Dünyanın çeşitli ülkelerinde seminerler veren Silajdzic, 19-26 Nisan'da HKÜ öğrencileriyle buluşacak, 22 Nisan'da "Yitik değerler" başlıklı sunum gerçekleştirecek.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39