Sınırlı başörtüsü serbestisine tepki

Merve Kavakçı, "Başörtüsü konusundaki açılım önemli bir adım. Ancak hakim ve savcılık alanlarının açılımın dışında tutulması, başörtülü kadınları ikinci sınıflaştırıcı bir tutum" dedi

Sınırlı başörtüsü serbestisine tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fazilet Partisi'nden 1999'da milletvekili seçilen ancak TBMM'de yemin ettirilmeyen Merve Kavakçı İslam, Demokratikleşme Paketi'nde kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi, "Başörtüsü konusundaki açılım önemli bir adım. Ancak hakim ve savcılık alanlarının açılımın dışında tutulması, başörtülü kadınları ikinci sınıflaştırıcı bir tutum. Bu, fayda değil zarar getirir. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir" şeklinde değerlendirdi.

Demokratikleşme Paketi'ni Anadolu Ajansı'na değerlendirien Kavakçı, kamu kurumlarında başörtüsü yasağının kaldırılmasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Başörtüsü konusundaki açılım önemli bir adım. Ancak hakim ve savcılık alanlarının açılımın dışında tutulması, başörtülü kadınları ikinci sınıflaştırıcı bir tutum. Bu, fayda değil zarar getirir. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Başörtülü kadınlara 'eksik vatandaş' muamelesi yapılmış olur. Başı açık bir kadın, hakim ve savcı olabilecek, başı örtülü bir kadına 'Sen bu mesleği icra edemezsin' denecek; böyle şey olur mu, bu kabul edilebilir mi? Hayır."

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2013, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
A. Türkmen
A. Türkmen - 5 yıl Önce

Sayın Kavakçı düşüncelerime tercüman olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ayrıca kendini İslamcı basın olarak tanımlayan bir çok basının da başı açık kadını normal, başörtülü kadını ise anormal bir konuma iten, başörtülü hakim savcı olamaz anlayışına rağmen paketi göklere çıkarmalarını yadırgıyorum.

banner39