Sivas'ta serbest bırakılan 5 polise yakalama kararı

Sivas'ta usulsüz dinleme operasyonunda serbest bırakılan polislerden 5'i hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

Türkiye 26.03.2015, 13:41 26.03.2015, 13:41
Sivas'ta serbest bırakılan 5 polise yakalama kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Usulsüz dinlemelere ilişkin Sivas Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında beş polis hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Soruşturma kapsamında geçen hafta adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Sivas Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü F.A, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ş.P, başkomiser C.K. ve komiser M.A. ile ifadesinin ardından salıverilen polis memuru İ.A. hakkında, savcının itirazı üzerine ilgili mahkemece tutuklama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Sivas'ta görevli F.A'nın işlemleri için adliyeye getirildiği belirtildi. 

Diğer 4 polisten 3'ünün yakalandığı, birinin ise yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi. 

SORUŞTURMA KAPSAMINDA 3 POLİS TUTUKLANMIŞTI

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, "suç işlemek için örgüt kurma ve bu örgüte üye olma", "resmi belgenin düzenlenmesinde sahtecilik yapma", "kişiler arasındaki konuşmaların ve iletişimin hukuka aykırı olarak dinlenmesi ve kayda alınması" ve "kamuya ait araç ve gereçlerin suçta kullanılması" suçlarından 38 polis hakkında soruşturma başlatmıştı. Polislerden 12'si hakkında gözaltı kararı çıkarılan soruşturma çerçevesinde, 26 emniyet mensubu ise ifadeye çağrılmıştı.

Bu kapsamda, Sivas merkezli 18 ilde 13 Mart Cuma günü operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alınan polislerden 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Abdullah S. ve polis memuru Hasan G. tutuklanmış, eski İstihbarat Şube Müdürü F.A, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ş.P, başkomiser C.K. ve komiser M.A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Diğer polislerden bazıları emniyetteki, bazıları ise savcılıktaki işlemlerinin ardından salıverilmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?