Sivil işgalciler Filistin köylerini bastı

İsrailli işgalci yerleşimciler, Filistin kasabasında terör estirdi. Filistinli yerlilere saldıran işgalciler her tarafı yakıp yıktı

Sivil işgalciler Filistin köylerini bastı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrailli sivil işgalciler Batı Şeria'daki Kasra kasabasına baskın yaparak halka saldırdı ve arabaları kundakladı.

AA muhabirine konuşan kasaba sakinlerinden Filistinli Ummu Nuayr Tahir, ''Yerleşimcilerin kasabayı basması sebebiyle hareketli bir gece yaşadık. Yerleşimciler 6 arabayı kundakladı ve evlere taşla saldırdı. Evlerini korumak isteyen halk ve yerleşimciler arasında çatışmalar sabaha kadar sürdü'' dedi.

Arabası kundaklanan Filistinli Mustafa Daas, ''Bir grup İsrailli yerleşimci arabamı yaktı ve evimize saldırarak pencereleri kırdılar. Saldırılar sabaha kadar devam etti. Sabah yerleşimcilere karşı evlerini koruyan halkı sindirmek için İsrail askerleri geldi ve göz yaşartıcı bomba, plastik mermi kullandı'' diye konuştu.

Bir başka Filistinli Sami Haldun, yerleşimciler tarafından kundaklanan arabasını yangından kurtaramadığını, arabasının kül olduğunu ifade etti.

SİVİL İŞGALCİ TERÖRÜ

Batı Şeria Yahudi Yerleşimciler Dosyası Sorumlusu Gassan Dağlas, yerleşimcilerin İsrail ordusu himayesinde halka saldırdığını belirterek, saldırıların sorumlusunun İsrail hükümeti olduğunu açıkladı.

Dağlas, Batı Şeria'da yerleşimcilerin sık sık yaptığı saldırılar sebebiyle krizin daha büyüyebileceği uyarısında bulundu.
İsrail basınına göre, Batı Şeria'da yaklaşık 360 bin yerleşimci bulunuyor.

İsrail, Oslo Anlaşması'na göre C bölgesinde bulunduğu gerekçesiyle dün Batı Şeria'daki Kasra kasabasının elektrik iletim hattını kesmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 15:03
banner53
YORUM EKLE

banner39