Somali'den Türkiye'ye teşekkür

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Somali ile Somaliland arasındaki sorunların barış içinde diyalogla çözülmesine olan katkılarından dolayı Türkiye'ye teşekkür ettik

Somali'den Türkiye'ye teşekkür

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somali ile Somaliland arasındaki sorunların barış içinde diyalogla çözülmesine olan katkılarından dolayı Türkiye’ye ABD'den teşekkür etti.

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, Washington temasları sırasında Wilson Center'de bir panele katıldı. Konuşmasında ülkesindeki güvenlik sorununa ve komşularla olan ilişkisine değinen Mahmud, Somali’den 1991’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland ile yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Ülkesinin, Somaliland ile bulunan sorunlarının diyalogla çözülmesinde Türkiye’nin katkısına vurgu yapan Mahmud, "Türk hükümetine, Somaliland’la olan sorunların çözülmesinde katkıda bulunduğu için teşekkür ediyorum. Biz şu anda Somaliland ile olan görüşmelerimize devam ediyoruz. Somali ile Somaliland arasındaki birlikteliği müzakerelerle, karşılıklı anlayışla sağlamak için kararlığımızı vurguluyoruz" ifadesini kullandı.

Aralarında diplomatik herhangi bir ilişki bulunmayan Somali ile Somaliland cumhurbaşkanları, ilk kez yüz yüze görüşmelerini geçen nisanda Ankara’da gerçekleştirmişti. İki ülke arasındaki görüşmelerin ikincisi bakanlık seviyesinde temmuzda İstanbul’da yapılmıştı.

Bu arada, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, temasları kapsamında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile gün içinde Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39