banner39

Sözde mahrem imam için iddianame hazırlandı

MİT ve Emniyetin operasyonuyla KKTC'de yakalanan ve Türkiye'ye getirilen FETÖ'nün 'sözde mahrem imamı' hakkında iddianame hazırlandı.

Türkiye 25.03.2021, 17:46 25.03.2021, 17:57
Sözde mahrem imam için iddianame hazırlandı

İddianame İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlandı. Hazırlanan iddianamede terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki mahrem yapılanmasında "örgüte ev temin eden" kişilerden olan şahsın, İzmir'deki evini örgüt üyelerine kullandırttığı belirtildi.

Başsavcılık, örgütün Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kripto yapılanmasında "örgüte ev temin eden" kişilerden olduğu belirtilen sözde mahrem imam hakkında "silahlı terör örgütü üyeliği"nden yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianamede FETÖ'nün cebir, şiddet ve diğer hukuk dışı yöntemleri kullanarak devlet otoritesini baskı altına almayı, zaafa uğratmayı, yönlendirmeyi, alternatif otorite olarak ortaya çıkmayı, devlet otoritesini ele geçirmeyi, sonuç olarak demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni sona erdirmeyi hedefleyen terör örgütü olduğu bildirildi.

Şahsın FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden birkaç gün sonra da sosyal medya hesabından örgütü savunan paylaşımlar yaptığı kaydedilen iddianamede, Kahramanmaraş'ta 2017 yılındaki FETÖ operasyonunda yakalanan bir şüpheliden ele geçirilen bilgisayar hafıza kartında bu kişinin isminin yer aldığı belirtildi.

Hafıza kartında FETÖ'nün çeşitli şehirlerdeki "güvenli ev" olarak adlandırılan ve örgüt üyelerine kullandırılan evlerin sahipleriyle ilgili bilgilerin bulunduğu ifade edilen iddianamede, şahsın evini örgüt mensuplarına kullandırttığı kaydedildi.

İddianamede, şahsın "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan cezalandırılması istendi.

Haklarında FETÖ üyeliğinden tutuklama kararı bulunan iki kişi, geçen hafta MİT ve Emniyetin ortak operasyonuyla KKTC'den Türkiye'ye getirilmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?