Sözleşmeli TRT çalışanı iki 'Gezici' işinden oldu

Gezi eylemlerine aktif bir şekilde destek verdikleri ve Başbakan Erdoğan'a açıkça hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan sözleşmeli TRT çalışanlarından ikisi işinden oldu

Sözleşmeli TRT çalışanı iki 'Gezici' işinden oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da 27 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Gezi eylemlerine aktif bir şekilde katılmak, yönlendirmek ve Başbakan'a hakaret etmekten haklarında soruşturma başlatılan sözleşmeli 15 TRT çalışanlarını durumu belli oldu. Çalışanlardan ikisinin sözleşmesi fesh edildi. Birine ise para cezası verildi. Geri kalan 12 kişi hakkında ise işlem yapılmadı.

Kurum müfettişlerinin soruşturmayı tamamlamasının ardından bir personel hakkında Gezi eylemlerinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımları gerekçe göstererek, "Sokak gösterilerinde yönlendirmede" bulunduğu sonucuna varıldı.

Sözleşmeli personel sözleşmesinin eki disiplin yönetmeliğindeki, "İdeolojik ve siyasi amaçlarla... kamu hizmetinin yürütülmesini engelleme... bunların tahrike teşvik etmek veya yardımda bulunmak" hükümü dayanak gösterilerek bu personel hakkında sözleşmenin feshine karar verildi.

Bir başka personel hakkında ise yine sosyal medyadaki bir paylaşım gerekçe gösterilerek, "Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'a yönelik tahkir ve tezyif edici mahiyette bir davranışta bulunmak suretiyle ülke yönemini hedef alan paylaşıma ilişkin olarak" aynı disiplin yönetmeliğinin 3. maddesine göre sözleşmenin feshi kararı verildi.

Konuyla ilgili Haber -Sen Merkez Yönetim Kurulu, personele açılan soruşturmada gerekçe gösterilen disiplin hükümlerinin üç noktayla kısaltılarak içeriğinin değiştirildiğini, kurum içi faaliyetleri ifade eden bu hükümlerin kişilerin kurum dışındaki özel hayatlarına da uyarlandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 16:52
banner53
YORUM EKLE

banner39