banner15

Suud Kralı Selman'a devlet nişanı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Kral Selman'ı ağırlayan Cyumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine devlet nişanı verdi

Suud Kralı Selman'a devlet nişanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'i resmi törenle karşıladı. Krala Cumhurbaşkanlığı Sarayında törenle devlet nişanı tevcih edildi.

Kral Selman'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda önündeki caddede karşılayan süvariler, konuk krala protokol kapısına kadar eşlik etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman'ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Kral Selman'ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Kral Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Arapça selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. 

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Kral Selman merdivenlerde, Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi. 

Karşılama töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de yer aldı. 

İKİLİ GÖRÜŞME YAPILDI

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, başta Suriye meselesi olmak üzere bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra, başta Suriye meselesi olmak üzere bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Selman'ın Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşmede, bölgesel gelişmelerle ilgili mevcut istişare ve işbirliğini güçlendirerek sürdürme hususunda mutabık kalındı.

Erdoğan ve Selman'ın, son dönemde her alanda güçlenen ikili ilişkileri daha da perçinlediği belirtilen görüşmesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'da yapılacak 13. İslam Zirvesi gündemine ilişkin görüş teatisine de bulunuldu.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılmasının ele alınan konulardan olduğu öğrenildi.

Görüşmede, iki liderin silahlı örgütlerle mücadele ve güvenlik konularını da ele aldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 19:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48