banner15

Terörün Ovacık halkına bedeli ağır oldu

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde son dönemlerde saldırılarını arttıran terör örgütü ilçe halkını ve esnafını mağdur etti. Terör saldırıları nedeniyle ilçede bulunan üç fakülteye bağlı bölümler kapatıldı. Yaklaşık 200 öğrenci merkeze alındı. Öğrencilerin merkeze alınması ilçe ekonomisini şimdiden çökertme noktasına getirdi.

Terörün Ovacık halkına bedeli ağır oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Terörün Doğu ve Güneydoğu'daki halkı mağdur eden eylemleri devam ediyor. Son olarak Tunceli'de bulunan Munzur Üniversitesi, Ovacık ilçesinde bulunan İngilizce tercümanlık, Çocuk Gelişimi ve Maliye bölümlerini güvenlik nedeniyle geçici olarak kapattı. Bu bölümlerde okuyan 186 öğrencinin, bundan sonraki eğitimlerini Munzur Üniversitesi'nin Tunceli kent merkezindeki kampüste devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Ovacık ilçesi Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ise, karara tepki gösterdi.

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Ovacık programı içinde yer alan ve 2 yıllık olan İngilizce Tercümanlık, Çocuk Gelişimi ve Maliye Bölümleri, Ovacık ilçesindeki güvenlik sorunu nedeniyle 6 aylığına geçici olarak kapatıldı. Tunceli Üniversitesi Rektörü Ubeyde İpek, bölgedeki güvenlik sorunu nedeniyle böyle bir karar aldıklarını söyledi. Ovacık ilçesine ulaşımın sağlandığı Tunceli-Ovacık karayolunun geçtiği bölgede 6 ay boyunca geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildiğini hatırlatan Prof.Dr. İpek, şöyle dedi: "Ovacık ilçemizde bulunan ve üniversitemize bağlı eğitim veren Maliye, İngilizce tercümanlık ile Çocuk Gelişimi bölümleri güvenlik gerekçesiyle kapatılmak zorunda kaldı. İlçeye giden karayolu çok sıkıntılı. Bir çok defa yol kesme eylemi nedeniyle öğretim görevlilerimiz ilçeye gidemedi.

Munzur Vadisi içinden geçen karayolu, güvenlik açısından çok riskli. Hem öğrencilerimizin, hem öğretim görevlilerimizin gidip, gelmelerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Biz hiçbir öğretim görevlimizin ve öğrencimizin can güvenliğini tehlikeye atamayız. Birçok öğrencimiz de dilekçe ile rektörlüğe başvurarak, bu bölümlerin il merkezine alınmasını ve daha kaliteli bir eğitim verilmesini talep etti. Öğretim görevlilerimizin de talebi doğrultusunda 6 aylığına bu bölümleri il merkezine aldık. Ayrıca il merkezine alınan 3 bölüm için eğitim alan 186 öğrencimizin il merkezinde barınma sorununu da gerekli görüşmeleri yaparak çözüme kavuşturduk."

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 21:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35