banner39

TİB'den Emniyet İstihbarat'a 'paralel hat' çekilmiş

Yasadışı dinlemelerde TİB'den Emniyet İstihrata "paralel bir hat" çekildiğini belirten Bakan Ala, "Oradan da artık -araştırılıyor, soruşturuluyor- yurtdışına mı nereye verildiyse uydu aracılığıyla, başka yerlere servisler yapılıyor." dedi.

Türkiye 04.02.2015, 11:51 04.02.2015, 12:20
TİB'den Emniyet İstihbarat'a 'paralel hat' çekilmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala,yasadışı dinlemeler sırasında TİB'den Emniyet İstihbarat Dairesi'ne paralel bir hat çekildiğini söyledi. Bakan Ala, buraya aktarılan bilgilerin buradan da başka yerlere aktarıldığından şüphelendiklerini belirtti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Bakan Ala, şunları söyledi: Bunların bir kısmı da hiç karar alınmadan, mesela TİB'de, jandarma, emniyet üzerinden zaten hukuka, ahlaka aykırı dinlemeler yapılıyor, bir de onlar oradan emniyet istihbarata paralel hat çekiyorlar. Oradan da artık -araştırılıyor, soruşturuluyor- yurtdışına mı nereye verildiyse uydu aracılığıyla, başka yerlere servisler yapılıyor. Onlar şimdi nerelere verilmiş diye soruşturuluyor. Orası da tamamen kayıtta yok. Öyle bir bağlantı var ama devlet kayıtlarında yok.

251 POLİS MESLEKTEN ATILDI

Yasadışı dinlemelerle ilgili şu ana kadar 251 kişinin meslekten ihraç edildiğini belirten Bakan Ela şunları söyledi: Emniyette 3 bin 329 kişi soruşturuluyor. 510 kişi görevden uzaklaştırıldı. Bunlardan 251'i, meslekten ihraç edildi. Şu anda dosyası hazırlanmış olan 776 kişi meslekten çıkarılsın diye talep edilen var. Bin 860 kişi de kişi hakkında da suç duyurusunda bulunuldu. Şimdi tabii bunların denetimini yapması gerekirken göz yummuş, yapmamış onlar da disiplin cezası altında başka yerlere tayin edildi. O görevlerden alındı."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?