TİKA'dan Makedonya'ya pirinç desteği

Makedonya'da pirincin kalitesini yükseltme amacıyla hazırlanan proje için Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı ile TİKA arasında protokol imzalandı

TİKA'dan Makedonya'ya pirinç desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanlığı işbirliğiyle uygulanacak Makedonya'da Pirinç Kalitesi ve Üretimini Geliştirme Projesi resmen başladı.

Projenin hayata geçirilmesi için protokol imza töreni düzenlendi. Törende, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Ali Maskan ile Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Lyupço Dimovski, proje için işbirliği protokolü imzaladı. Bakanlık binasındaki törene, bakanlık yetkilileri ve TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik de katıldı.

Makedonyalı bakan Dimovski, törenin ardından yaptığı açıklamada, imzalanan protokolle Türkiye ile Makedonya arasında tarım alanındaki işbirliğini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Ülkede pirincin üretimi ve kalitesini artırmak için TİKA ile anlaştıklarını belirten Dimovski, "Bundan sonra pirinç üreticileri ürettikleri pirinçten daha fazla kazanacağı gibi pirincin satışı da kolaylaşacak" dedi.

Proje kapsamında, pirincin üretimi ve kalitesinin arttırılmasında Türkiye'nin TİKA aracılığıyla kendilerine teknik destek vereceğini, üreticilerin ve pirinç üretiminde çalışan uzmanların da eğitileceğini vurgulayan Dimovski, proje kapsamında Türkiye'den, Makedonya tarımına uygun pirinç tohumları getirileceğini, iki ülkenin de katılacağı idari komisyonlar kurulacağını, bu komisyonların yılda en az iki kez bir araya geleceğini anlattı.

Sağladığı destek ve imkanlar için TİKA'ya teşekkür eden Dimovski, projenin Makedonya tarımı için çok büyük bir destek olduğunu belirtti.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Ali Maskan da Makedonya ile daha önceki ortak çalışmalarda sağlanan başarıyı bu ve bundan sonraki projelerde de sürdüreceklerini söyledi.
Pirinç projesinden önce yine TİKA tarafından Makedonya'da uygulanan arıcılık projesinin Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yılın en iyi projeleri arasında gösterildiğine işaret eden Maskan, bundan sonra uygulanacak projelerde de aynı başarıyı yakalamak istediklerini belirtti.

Protokolün imzalanmasıyla resmen başlayan proje, iki yıl boyunca uygulanacak.
TİKA tarafından hazırlanan projeyle, ülkenin pirinç üretimiyle ünlü Koçana bölgesinde pirinç üretimi, ıslahı ve verimliliğinin artırılması, pirinç üretimi ve araştırmaları ile uğraşan uzman ve üreticilerin bilinçlendirilmesi, pirinç çeşitlerinin geliştirilmesiyle üretici gelirlerinin artırılması, pirinç üretiminde ve sanayinde modern teknolojinin kullanılmasının yaygınlaştırılması ve Makedonya'da pirinç sanayinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında 4 tonu çiftçilere çeşitleri tanımaları ve deneme üretimleri için, 26 tonu da tohumluk üretiminde kullanılmak üzere toplam 30 ton tohum TİKA tarafından Makedonya'ya hibe edilerek 2014 yılında deneme çalışmaları yapılacak.

Araştırmaları desteklemek amacıyla da TİKA tarafından, Koçana Pirinç Araştırma Enstitüsü'ne teknik ekipman temin edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39