banner39

Tüm Türkiye 1999'dan beri kodlanıyormuş...

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yazılı bir soru önergesine verdiği yazılı cevapta, "Sadece azınlıklar değil, tüm nüfus kodlarla tanımlı" ifadesini kullandı

Türkiye 07.06.2014, 10:50 07.06.2014, 10:54
Tüm Türkiye 1999'dan beri kodlanıyormuş...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye’deki “azınlık” statüsündeki yurttaşların “soy kodu” ile ilgili kodlandığı iddialarıyla ilgili “sadece azınlıklar değil, tüm nüfus kodlarla tanımlı” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, özellikle azınlıklara yönelik “fişleme” iddialarını soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Nüfus kayıtlarında “Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3, Süryaniler 4 ve ‘diğerleri’ başlığı ile 5 kodu” verildiği yönünde iddialar bulunduğunu belirten Aygün, “Azınlık statüsündeki toplumsal kesimlerin soy kodu” ile kodlanmasının ne zamandan beri yapıldığını ve “diğerleri”ni kimlerin oluşturduğunu sordu.

Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Sayın’ın haberine göre, kodlamanın gerekçesini ve kodlar ile tanımlanan yurttaşların devlet kademelerinde görev ve derecelendirme verilirken bu “kodlardan yararlanılıp yararlanılmadığı” konusunda da bilgi isteyen Aygün ayrıca, “Devlet nezdinde toplumsal azınlık statüsünde bulunmayan toplumsal kesimlere yönelik bir doklama sistemi var mıdır?” sorusuna cevap istedi.

İçişleri Bakanı Ala, soru önergesine verdiği “tek cümlelik” cevapta ise “kod” uygulamasını doğrularken, bunun 1999’dan bu yana uygulamaya konulan MERNİS kapsamında yapıldığını belirtti. Ala’nın, “Kod uygulaması sadece azınlıklar için yapılan bir uygulama değildir. MERNİS ile birlikte tüm nüfus olay bilgileri kodlarla tanımlı hale getirilmiştir. Her nüfus olay bilgisinin sayısal (Kod) karşılığı mevcuttur” demesi dikkat çekti.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?