Türk kahvesine sahip çık kampanyası

Türk asıllı Amerikalı Dr. Öz'ün, "Yunan kahvesi sağlığa iyi gelir" sözü üzerine imza kampanyası başlatıldı

Türk kahvesine sahip çık kampanyası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyaca ünlü Türk asıllı Amerikalı göğüs ve kalp-damar cerrahı Mehmet Öz'ün, ABD'deki bir televizyon kanalındaki şovunda, "Yunan kahvesinin sağlığa iyi geldiği" yönünde tanıtım yapması üzerine, Öz'ü Türk kahvesine duyarlı olmaya çağıran imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya, ABD ve Avrupa'da Türk kahvesinin tanıtımını yapan Gezici Türk Kahvesi Evi'nin kurucusu ve direktörü Gizem Şalcıgil White tarafından, internette imza toplamasını sağlayan "change.org" adlı web sitesi üzerinden yürütülüyor.

"Türk-Amerikan TV programı sunucusu Dr. Mehmet Cengiz Öz'e: 500 Yıllık Tarihe Sahip Türk Kahve Kültürünü Kutlayınız" başlığını taşıyan kampanyanın hedefi, bir haftada en az 5 bin imza toplamak.

Şalcıgil, kampanya duyurusunda, Türk kahvesinin 500 yıllık tarihine sahip çıkılması ve kutlanmasını amaçladıklarını belirterek, Dr. Öz'e yönelik şu ifadeleri kullandı:      "Kültürü ile gurur duyan bir Türk vatandaşı olarak Dr. Mehmet Öz'ü her zaman ilham verici bir figür olarak görmüşümdür. Türkler, Dr. Öz'ün başarılarını ve topluma katkılarını gururla alkışlamaktadır ancak Dr. Öz, bizleri üzen bir şey yaptı. Çok kuvvetli bir kahvenin, kalbi koruduğunu, gençlik pınarı ve antioksidan bir içecek olduğunu söyledi. Bu kahve Türk tarzı ile pişirilen Türk kahvesiydi ama Dr. Öz bütün dünyaya bunun Yunan kahvesi olarak tanıttı."

Duyuruda, kahve Etiyopya ve Yemen'de keşfedilse de 1517 yılında İstanbul'a getirildiğinde "yegane biçimde pişirilip sunulma tarzıyla" Türk kahvesine dönüştüğü kaydeden Şalcıgil, "Türk kahvesi, 16. yüzyılda Türkler tarafından geliştirilen dünyanın en eski kahve pişirme yöntemidir" ifadesi kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih çınar
fatih çınar - 8 yıl Önce

okumuş, aydın, entellektüel .. ve benzeri sıfatlar yakıştırılan bu gibi kimselerin cahilane ifadeleri üzücü...

banner39