Türkiye-ABD ilişkileri altın çağını mı yaşıyor?

Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan bu sert iniş-çıkışların hangi zemine oturduğunu sorgulamak, gelecekte yaşanacak refleks değişimlerini anlamlandırmamızda daha faydalı olacaktır.

Türkiye-ABD ilişkileri altın çağını mı yaşıyor?

İsmail Duman / DUBAM

1 Mart 2003 tezkeresinin Meclis'ten geçmemesinin ardından zikzaklar çizdiği görüntüsü veren Türkiye-ABD ilişkileri, özellikle 2010 yılında meydana gelen karşılıklı gerilimlerle tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığı yorumlarına imkân veriyordu. Ancak 19-20 Kasım 2010 tarihinde yapılan Lizbon'daki NATO Zirvesi, Türkiye-ABD ilişkilerine, takip edenlerin başını döndürecek hızda farklı bir boyut kazandırdı. Peşi sıra gelen Arap Baharı süreci ise Türkiye'nin "stratejik müttefiklik"ten "model ortak"lığa bilfiil evrildiğinin kesin bir ikna aracı oldu.

Türkiye-ABD ilişkilerinin "altın çağı"nı yaşadığının fazlasıyla dile getirildiği şu günlerde, bu iddiayı güçlendirecek önemli bir rapor yayımlandı. ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Dış İlişkiler Konseyi(CFR) tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan "Türkiye-ABD İlişkileri: Yeni Ortaklık" başlıklı raporda, "ABD'nin, siyasi ve ekonomik anlamda başarılı, güçlü ve yeni bir Türkiye ile ilişkilerini derinleştirmesi ve kurumsallaştırması gerektiği" ifade edildi. Altında ABD'nin önde gelen isimlerinin imzası bulunan bu raporun içeriğine kısmen bakmakla birlikte; bu vesileyle Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan bu sert iniş-çıkışların hangi zemine oturduğunu sorgulamak, gelecekte yaşanacak refleks değişimlerini anlamlandırmamızda daha faydalı olacaktır. >>DOSYANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2012, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER