Türkiye, Afgan polisine eğitim verdi

Türkiye'nin eğitim verdiği Afgan polisler, Cevizcan ve Sar-i Pul illerindeki seçim merkezlerinin güvenliğini sağlayacak

Türkiye, Afgan polisine eğitim verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'ın kuzeyindeki Cevizcan ilinde görevli Türk İl İmar Ekibi (PRT), 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı ve il şura seçimlerinin güvenliğini sağlayacak polislere eğitim verdi.

Sar-i Pul ve Cevizcan'dan 17 Afgan polisi, Türkiye'den gelen emniyet yetkililerinin verdiği 5 günlük eğitimin ardından sertifikalarını aldı.

PRT'de düzenlenen sertifika törenine Cevizcan Valisi Baymurat Koyunlu, Sar-i Pul Vali Yardımcısı Abdulgafur Destyar, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Koordinatör Yardımcısı Turan Gül, PRT Başkanı Mustafa Erdeviren ve PRT'de görev yapan Türk askerleri katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Erdeviren, Cevizcan ve Sar-i Pul vilayetlerinde yönetim kapasitelerini geliştirme faaliyetleri kapsamında Türkiye'den davet edilen eğitmenlerin desteğiyle polislere 5 günlük eğitim verildiğini belirtti.

Ayrıca PRT'nin, iki yıldır düzenlenen kurslarla 186 polisin eğitimine katkı sağladığını ifade eden Erdeviren, ''Önümüzdeki yıl Afganistan'da seçimler yapılacak, bu nedenle bu kurs, polislerin seçim güvenliğini sağlaması konusunda önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Vali Koyunlu da Afganistan'a yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkür ederek, 2014 yılından sonra da bu yardımların artarak devam etmesini istediklerini vurguladı.

Türkiye'nin Afganistan'da gerçekleştirdiği projelerin tarihte iz bırakacağını dile getiren Koyunlu, söz konusu yardımların gelecek nesillerin de hafızalarında yer alacağını kaydetti.

Eğitmenler adına söz alan Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı Şube Müdürü Veli Yılmaz ise demokrasinin vazgeçilmez unsuru seçimlerin güvenliği için evrensel ilkeler temelinde bilgi paylaştıkları beş günlük sürecin ardından memnuniyetle Afganistan'dan ayrılacaklarının altını çizdi.

Konuşmaların ardından kursu başarıyla bitiren polislerin sertifikaları takdim edildi.

Afganistan'da 5 Nisan 2014'te yapılacak cumhurbaşkanlığı ve il şura seçimleri için çalışmalar sürerken güvenlik endişeleri halkı tedirgin ediyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39