banner39

Türkiye 'Çin füzesi'nden vazgeçti

Türkiye'nin Çin'e verilen füze ihalesini iptal ettiği belirtildi. Gerekçe olarak ise yerli füze üretimi gösteriliyor

Türkiye 15.11.2015, 16:08 16.11.2015, 10:27
Türkiye 'Çin füzesi'nden vazgeçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Çin füzesi alma kararından vazgeçti. Dört milyar dolar bütçeli en büyük savunma ihalesinda iptal kararı alındı. Yerli füze üretim projesi başlatılacak.

Reuters'a bilgi veren Başbakanlık'tan bir kaynak, "Bu ihalenin iptali edilmesi kararlaştırıldı. Buna ilişkin kararı Başbakan Ahmet Davutoğlu bu hafta içinde imzaladı. İhalenin iptal edilmesindeki temel gerekçe, Türkiye'nin milli füze üretim projesini başlatacak olması" dedi.

Türkiye 2013 yılının sonbaharında ilk uzun menzilli füze projesinde Çin ile sözleşme görüşmelerine başlamış, projede teklif veren Fransa-İtalya ortaklığı ve ABD ikinci ve üçüncü sıralarda yer almıştı.

NATO VE ABD TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Türkiye'nin bu kritik projede Çin ile müzakerelere başlaması özellikle NATO ve ABD'nin tepkisine yol açmıştı. Ancak Çin ile teknoloji transferi gibi konularda yaşanan pürüzler nedeniyle müzakerelerde bugüne kadar nihai bir karar alınamadı.

İki yıldır süren görüşmelerde Türk tarafı teknoloji transferinde ısrar ediyordu, Çin tarafı ise teknoloji verme konusunda beklentileri karşılamıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?