Türkiye-Kosova serbest ticaret anlaşması

Ekonomi Bakanı Çağlayan, "İnanıyoruz ki Türk iş dünyası STA ile beraber ticaret ve yatırım hacmini çok daha fazla artıracak önemli çalışmalar gerçekleştirecek" dedi

Türkiye-Kosova serbest ticaret anlaşması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile Kosova arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Türkiye-Kosova STA imza töreni, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kosova Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila'nın katılımıyla Ekonomi Bakanlığında gerçekleştirildi.

Çağlayan, burada yaptığı konuşmada,  Türkiye ve Kosova arasındaki ticarette, Türkiye lehine dengenin daha yüksek olduğunu ve 264 milyona dolara yakın bir mertebede bulunduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, iki ülkenin ihracat ve ithalatını artırmak için mutabakat sağladığını, kardeş ve dost Kosova söz konusu olduğu için Türk yatırımcıları bu ülkede yatırım yapmaya teşvik ettiklerini belirtti.

Kosova'da Türk sermayeli 508 şirketin yaklaşık 380 milyon dolara yakın yatırım yaptığını ifade eden Çağlayan, "Bunu yeterli görmüyoruz. İnanıyoruz ki Türk iş dünyası STA ile beraber ticaret ve yatırım hacmini  çok daha fazla artıracak önemli çalışmalar gerçekleştireceklerdir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39