banner39

Türkiye'nin tarihi imzasına Mısır ve Yunanistan'dan tepki

Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte Doğu Akdeniz'i tek taraflı "paylaşma" çalışmaları yürüten Yunanistan, Türkiye ile Libya arasında yapılan "deniz yetki alanlarının sınırlandırılması" anlaşmasının ardından Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'i Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaya bir tepki de Mısır'dan geldi.

Türkiye 29.11.2019, 11:54
Türkiye'nin tarihi imzasına Mısır ve Yunanistan'dan tepki

Yunanistan ve MısırTürkiye ile Libya arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"na tepki gösterdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, mutabakatın uluslararası deniz hukukunun ihlali anlamına geldiğini ve iyi komşuluk ilişkileri prensibiyle bağdaşmadığını savundu. Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin Atina büyükelçisi Burak Özügergin'i bakanlığa çağırarak konuyla ilgili izahat talep etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya ve Türkiye arasında her türlü deniz anlaşmasının "çok bariz bir şeyi göz ardı ettiğini", bunun da "bu iki ülke arasında Girit gibi büyük bir coğrafi kara parçası bulunduğu gerçeği olduğunu" kaydetti. Dendias, "Neticede sınırlar üzerinde böyle bir girişimde bulunmak absürt" ifadesini kullandı.

Mısır da yaptığı açıklamada anlaşmayı "yasa dışı" olarak niteledi ve "herhangi bir üçüncü tarafın çıkarlarını ya da haklarını etkilemediğini ve bağlayıcı olmadığını" savundu.

KAYNAK: AJANSLAR

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?