'Türkiye Romanlar Konfederasyonu' kuruldu

6 federasyon ve 95 Roman dernek başkan ve yöneticilerinin katılımıyla Türkiye Romanlar Konfederasyonun kuruldu

'Türkiye Romanlar Konfederasyonu' kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kocaeli'de 2 gündür devam eden ve Türkiye'nin çeşitli illerinden 6 federasyon ve 95 Roman dernek başkan ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda, Türkiye Romanlar Konfederasyonun kurulması kararlaştırıldı.

Konfederasyonun kurucu başkanlığına Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar seçildi.

İzmit'te SEKA Park Otel'de gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesini okuyan Çokyaşar, Romanların Türkiye'de yüzyıllardır yaşadığını ancak sorunlarını yetkili makamlara aktaramadıklarını savundu. Bu nedenle Türkiye genelindeki 6 federasyon ve 95 dernek başkanı ve yöneticileri ile bir araya geldiklerini ve Türkiye'deki tüm Romanların hakkını arayacak ve savunacak bir konfederasyon kurulmasının kararlaştırıldığını vurguladı.

Romanlara karşı önyargılı ve ayrımcı tutumların olduğunu ancak asırlardır bu coğrafyada Osmanlı Devletinin kılıçını, topunu, eğerini ve nalını üreten, gerektiğinde vatanı için şehit olan ve ülkesini her fırsatta sevdigini dile getiren kişiler olduğunu söyledi.

Çokyaşar, şöyle devam etti:

"Romanlar, ülkemizin asli unsuru oldugunu ispat etmistir. Her ne kadar vatanımızı bölmek isteyenler tarafından azınlık olarak gösterilmek istensek de biz bu vatanın gerçek sahiplerindeniz. Ve olmaya da devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Eğitimde ve insan haklarını arama konusunda gelişen Roman STK'larının girişimi ile de hükümetimiz  2009 yılında Roman Açılımı başlattı. Bu süreçte Türkiye'de cok sayıda roman derneklerinin kurulması ve roman derneklerininde  bir araya gelip federasyonlar kurulmuştur.

"Dışlanma tehdidi altında yaşayan Romanların sosyal alanda ve eşit şartlarda yaşaması için çalışmalarını, proje ve hedeflerini daha da büyütmek amacıyla,  birlikten güç doğar mantığıyla Romanlar Konfederasyonu kurulması için karar alınmıştır."

Konfederasyonun kurucu Başkanı Ahmet Çokyaşar, bundan sonraki süreç Ankara'da genel merkez kurulması için çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39