Türkiye, UNESCO'da miras komitesine seçildi

Türkiye'nin, 12 sandalye için aday olan 21 ülke arasından 121 ülkenin desteğiyle seçilerek Dünya Mirası Komitesi‘ne üye olmaya hak kazandığı duyuruldu.

Türkiye, UNESCO'da miras komitesine seçildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan UNESCO'dan yapılan açıklamada, 1972 UNESCO Dünya Mirası Sözleşmesi’nin, 19-21 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen 19’uncu Taraf Devletler Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, Türkiye'nin, 12 sandalye için aday olan 21 ülke arasından 121 ülkenin desteğiyle seçilerek Dünya Mirası Komitesi‘ne üye olmaya hak kazandığı duyuruldu.

Açıklamada, sözkonusu seçimde adaylar arasında en yüksek oyu alan Türkiye’yi 4 yıl boyunca görev yapacağı Komite’de, Prof. Zeki Kaya, Doç. Dr. Yonca Erkan ve Uzman Şule Ürün'ün temsil edeceği belirtildi.

Kültürel ve doğal varlıkların evrensel değeri ve bunların korunarak gelecek nesillere aktarımının bir insani sorumluluk olduğunu takdir eden Türkiye’nin, bu değerleri koruma faaliyetlerinde önemli bir araç teşkil eden sözleşmeye ilişkin Komite’de 1983’ten sonra ikinci defa görev alacak olmasının, önemi vurgulandı.

 Komite’ye Türkiye ile Filipinler, Finlandiya, Hırvatistan, Jamaika, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti, Lübnan, Peru, Polonya, Portekiz ve Vietnam'ın da seçildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39