Türkiye'deki Azeri öğrencilerin yurt sorunu

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Nesibova: "Bizim öğrencilerimizin Türkiye'deki üniversitelerde en büyük sorunu yurt sorunudur." dedi

Türkiye'deki Azeri öğrencilerin yurt sorunu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Necibe Nesibova, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt sorununa ilişkin, "Bizim öğrencilerimizin Türkiye'deki üniversitelerde en büyük sorunu yurt sorunudur. Amacımız, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt probleminin üniversiteler tarafından çözülmesidir" dedi.

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ndeki 3 yeni bölümün açılışına katılan Nesibova, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Atatürk Üniversitesi'nin çok köklü bir üniversite olduğunu ve Azerbaycanlı ailelerin burayı bu nedenle tercih ettiklerini söyledi.

Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır'da üniversiteleri ziyarete ettiğini ve Azerbaycanlı öğrencilerin sıkıntılarını dinlediğini ifade eden Nesibova, bu sıkıntıları çözmek için yetkilerle görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Nesibova, Türkiye'de gün geçtikçe Azerbaycanlı öğrencilerin sayısının arttığını vurgulayarak, "Bunun en büyük sebebi de ulu önderimiz Haydar Aliyev'in dediği gibi 'Bir millet iki devlet' sözünden ileri geliyor. Bizim çocuklarımız aynı milletin çocuklarıdır. Veliler de burayı yabancı bir devlet görmediği için çocuklarına Türkiye'de eğitimi yaptırmayı tercih ediyorlar. Biz önceden Türkiye'yi gezmeyi, eğitim görmeyi hayal bile edemezdik ama çok şükürler olsun 1970'lerden sonra da olsa kapılar açıldı, ilişkilerimiz arttı" diye konuştu.

Azerbaycanlı öğrencilerin eğitimde yaşadıkları zorluklarla ilgilendiğini belirten Nesibova, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nde Erzurum'da bunu hissetmedim. Türkiye'de 170'e yakın üniversite var. Bunların yanında yurtların da yapılması gerekiyor. Çünkü yeni üniversiteler açılıyor ama yurtların sayısı artmıyor. Bizim öğrencilerimizin Türkiye'deki üniversitelerde en büyük sorunu yurt sorunudur. Öğrencileri kabul eden üniversiteler, gelecek olanlara da kredi yurtlarında kalacakları yerlerin ayarlanması çok güzel olacak. Bizim çocuklarımız da burada zorluk çekmezler ve eğitimlerini iyi bir şekilde tamamlarlar. Amacımız, Azerbaycan'dan gelen öğrencilerin yurt probleminin üniversiteler tarafından çözülmesidir."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39