banner39

Türkiye'den BM raporuna ilk yorum

BM Komisyonu'nun bilirkişi raporunun İsrail'i suçlu bulmasından sonra Türkiye'den ilk yorum Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan geldi.

Türkiye 23.09.2010, 09:34 24.09.2010, 11:10
Türkiye'den BM raporuna ilk yorum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mavi Marmara baskınını "Yasa dışı, orantısız ve kabul edilemez gaddarlık" olarak niteleyen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin raporunu değerlendirdi.

New York'ta temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in 9 Türk'ün ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara baskınını "Yasa dışı, orantısız ve kabul edilemez gaddarlık" olarak niteleyen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin raporunu değerlendirdi. Davutoğlu, "Gerçekten son derece objektif bir şekilde, tarafsız bir şekilde kaleme alınmış. Rapor bir kere sağlam delillere dayanıyor. Tamamıyla hukuki bir dil kullanılmış. Olayın politik yanından daha çok hukuki arka planı üzerinde durulmuş" dedi.

MEMNUNİYET BELİRTTİ

Türkiye'nin raporu takdirle karşıladığını vurgulayan Davutoğlu, "Bu raporun tabii belli bir yankısı olacak. Türkiye olayın gerçekleştiği 31 Mayıs'tan bu yana hep uluslararası hukuk dilini kullandı. Hep en doğal haklarını koruyacağını ifade etti ama, bunu da rasyonel, tamamiyle uluslararasi toplumun vicdanını ve uluslararası normları yanına alarak yaptı. Biz tarafsız bir komitenin oluşmasına büyük önem veriyorduk. Insan Haklari Konseyi'nin oluşturduğu komisyonun da sağlam delillerle güçlü bir rapor çıkaracağını bekliyorduk. Bu anlamda bizim beklentilerimizi karşılayan bir rapor" diye konuştu.

Raporun, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin raporu olduğunun altını çizen Davutoğlu, "BM'nin, New York'ta sayın Ban Ki Moon'un insiyatifi ile kurduğu komisyon, yine hukuki boyutu öne çıkan, ama New York'ta BM bünyesinde oluşturulan bir komisyon. Biz her iki komisyona da büyük bir önem atfediyoruz ve her iki komisyona da her türlü desteği veriyoruz" dedi.

Mavi Marmara saldırısı konusunda uluslararası hukuk standartlarına uygun bir yaklaşım sergilenmesinin önemine değinen Davutoğlu, "Hiç kimse, hiçbir ülke, hele hele Türkiye gibi devlet geleneği güçlü ve uluslararası alanda saygın bir ülke, açık denizlerde vatandaşlarının öldürülmesi karşısında kayıtsız kalamaz. Bunu biz hep söyledik, bu çerçevede de uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ettik. Uluslararası toplumun, uluslararası hukukun bir başarısıdır, eğer tarafsız ve objektif bir rapor ortaya çıkarsa" sözlerini sarf etti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?