Türkiye'den Filipinler'e insani yardım

Türkiye, Filipinler'e 500 acil aile barınma çadırı, 5 bin 125 battaniye ve 550 aile mutfak seti yardımında bulundu

Türkiye'den Filipinler'e insani yardım

Türkiye, Haiyan tayfunu nedeniyle zor günler geçiren Filipinler halkına, 500 acil aile barınma çadırı, 5 bin 125 battaniye ve 550 aile mutfak seti yardımında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve beraberindeki heyetin, Filipinler’de büyük oranda can kaybına ve hasara yol açan Haiyan tayfunu nedeniyle Türkiye tarafından yapılan insani yardımın iletilmesi vesilesiyle 11-13 Kasım 2013 tarihlerinde Filipinler’i ziyaret ettiği belirtildi.

Açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Dışişleri Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasındaki etkin eşgüdüm sayesinde hızla ulaştırılan insani yardım malzemelerinin, yaklaşık 65 ton ağırlığındaki 500 acil aile barınma çadırı, 5.125 battaniye ve 550 aile mutfak setinden oluştuğu ifade edildi. 

Söz konusu yardımların, 12 Kasım 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Atalay, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Manila Büyükelçisi Pınar Işık, Türk Kızılayı temsilcileri ve Filipinler resmi makamlarının katıldıkları bir törenle Filipinler Kızılhaçı’na teslim edildiğine yer verilen açıklamada, Başbakan Yardımcısı Atalay'ın, temasları çerçevesinde Filipinler Devlet Başkan Yardımcısı Jejomar Binay ile de bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, Filipinler'e yönelik ilave insani yardım planlamalarının AFAD tarafından, Dışişleri Bakanlığı, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ve Filipinler makamlarıyla istişare halinde sürdürülmekte olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39