Türkmenler Kerkük'ün ilhak edilmesine karşı

Mesud Barzani'den gelen "Kerkük'ten çekilmeyiz, orası bizim" mesajına Türkmenlerin itirazı devam ediyor. Türkmen cephesi lideri Erşad Salihi, "Kerkük'teki Türkmen varlığının bir oldu bitti ile Kürt bölgesine ilhak edilmesine kesinlikle izin verilemez" dedi.

Türkmenler Kerkük'ün ilhak edilmesine karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani dün Erbil'de İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ile basın toplantısında, "Kerkük'ten çekilmeyiz, orası bizim" mesajını vermişti. Türkmenlerin buna itirazı devam ediyor. Türkmen cephesi lideri Erşad Salihi, "Kerkük'teki Türkmen varlığının bir oldu bitti ile Kürt bölgesine ilhak edilmesine kesinlikle izin verilemez" dedi.

Salihi, Kürtlerin sahadaki durumdan faydalanarak elde ettiği bu çıkarın tüm siyasi gruplarla mutabakat sağlanmadığı sürece geçici olacağı görüşünde.

Türkmen cephesi lideri, "Peşmerge'nin Kerkük'e gelişi kesinlikle siyasi amaç için kullanılmamalı. Böyle bir plan varsa bunu başından reddettiğimizi tüm dünya kamuoyuna duyuruyoruz" açıklamasını yaptı.

Salihi, "Şu an bir emrivaki ile herkes bunu kabul edebilir ama ondan sonra siyasi girişimler, askeri girişimler başlar ve içsel sorunlar ortaya çıkar" dedi.

EN ÖNEMLİ MESAJ DÜN GİTMİŞTİ

Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani dün Erbil'de İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ile basın toplantısında, "Kerkük'ten çekilmeyiz, orası bizim" mesajını vermişti.

Barzani önceki gün geldiği Kerkük'te ise gerekirse yeniden peşmerge olmaya hazır olduğunu belirtirken, "Samimiyetimle söylüyorum: Kerkük'ün savunması için peşmerge olmaya ve elime silah almaya hazırım. Burayı gerekirse tek başıma ben savunurum" demişti.

Barzani Kerkük'e gelişinde biraraya geldiği Türkmen Cephesi lideri Erşat Salih'e ise 'Türkmelnleri peşmerge güçlerine katılmaya çağırmıştı

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 13:41
YORUM EKLE

banner33

banner37