TÜYAP kitap fuarı kasımda başlıyor

TÜYAP Fuarı, 2-10 Kasım tarihlerinde 40 ülkeden 650 yayın evi ve çok sayıda yazarı kitapseverlerle buluşturacak

TÜYAP kitap fuarı kasımda başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2-10 Kasım tarihlerinde Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilecek fuara, 40 ülkeden 650 yayın evi ile çok sayıda yazar katılacak.

Çin'in ''Onur Konuğu'' olarak yer alacağı fuarda, Çinli yazarlar kitaplarını imzalayacak, Çinli sanatçılar da eserlerini sergileyecek.

Prof. Dr. Taner Timur'un ''Onur Yazarı'' olarak kitapseverlerle bir araya geleceği fuarın bu yılki ana teması ''Tarih: Geçmişteki Gelecek'' olarak belirlendi.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, fuarın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, fuarın kültürel hayata önemli katkılar sunduğunu söyledi. 

Fuarın ziyaretçi sayısı ve kitap etkinliği alanı bakımından Avrupa'da ilk sırada yer aldığını aktaran Kavukçuoğlu, fuarda yaklaşık 300 etkinliğin yer alacağını bildirdi.

Kavukçuoğlu, fuara çok sayıda yabancı yazarın davet edildiğini belirterek, 2-5 Kasım tarihlerinde 40 ülkeden 200 yayın evi, telif ajansları ve yayıncı birliklerinin, eserlerini okuyucuyla buluşturacağını kaydetti.

Deniz Kavukçuoğlu, fuarda dijital yayınlar ile öğrencilere yönelik eğitim ve kaynak kitaplar salonlarının da yer alacağını belirtti.

''Onur Konuğu'' olarak seçilen Çin'in ekonomik gelişimine paralel kültürel alanda da kayda değer ilerlemeler sağladığını anlatan Kavukçuoğlu, fuara Çin'in önde gelen yazarlarının katılacağını söyledi.

Kavukçuoğlu, 10 Kasım'a kadar açık olacak fuarın hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu da 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebileceğini sözlerine ekledi. 

- "Fuar, uluslararası alanda önemli bir konuma yükseldi"

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal de okura yönelik bir etkinlik olan fuarın uluslararası alanda önemli bir konuma yükseldiğini kaydetti.

Fuara yabancıların ilgisinin artığını ifade eden Celal, yayıncılık, matbaacılık ve dijital yayınlarda önemli bir yere sahip olan Çin'in geniş bir katılımla fuarda yer alacağını söyledi.

Celal, Türkiye ve Çin arasında kültürel ilişkilerin geliştiğini anlatarak, Türkiye'nin de gelecek yıl Pekin Kitap Fuarı'na ''Onur Konuğu'' olarak katılacağını bildirdi. 

Çince'den Türkçe'ye, Türkçe'den Çince'ye tercüme edilen eser sayısının az olduğuna işaret eden Celal, ilgililerin bu konuyu da değerlendirdiğini ifade etti.

Pekin Kitap Fuarı Direktörü Prof. Zhang Jichen, verimli ve hızlı bir çalışmayla hazırlandıkları fuara 100 yayın evi, 15 yazar ve 10 sanatçıyla katılacaklarını söyledi.

Fuarda, ''Yeni İpek Yolu, Yeni Sayfa'' temasını işleyeceklerini anlatan Jichen, İpek Yolu'nun bin yıl önceki gibi günümüzde de halklar arasında kültürel bağları güçlendirmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Jichen, Çin standının fuarın en büyük standı olduğunu belirterek, 300 kişilik bir ekiple fuarda temsil edileceklerini kaydetti.

Zhang Jichen, Çince'den Türkçe'ye, Türkçe'den Çince'ye çevrilen eserlerin de yer alacağı stantlarında Çin geleneksel sanatından ürünlerin sergileneceğini dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39