banner39

Uludere'de emri kimin verdiğini açıkladı!

İçişleri Bakanı, Uludere'de 34 kişinin vatandaşın ölümüne yol açan olayda 'vur' emrini görüntüleri izleyen havacı komutanların verdiğini açıkladı

Türkiye 23.05.2012, 12:22 23.05.2012, 12:38
Uludere'de emri kimin verdiğini açıkladı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı İdris Naim şahin NTV canlı yayınında Nilgün Balkaç’a, Uludere'de 34 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan olayda 'vur' emrini Hava Kuvvetleri'nde görüntüleri izleyen komutanların verdiğini açıkladı.

Şahin, "Uludere olayı güvenlik güçlerimizin tecrübe hanesine işlenmiştir. Bundan sonra muhakkak ki daha dikkatli davranılacaktır. Vur emrini kim vermiştir? Hava Kuvvetleri'nde görüntüleri izleyen, olayı analiz eden komutanlar vermiştir. Öyle gözüküyor" dedi.

Olayda asıl noktanın kaçakçılık olduğunu savunan Şahin, "hayatlarını kaybetmemiş olsalar ve sağ ele geçirilmiş olsalar kaçakçılıktan yargılanacaklardı.O bölge Kandil’e doğru bölücü örgütün kontrolünde bir bölge. Örgütün para kaynaklarından biri de kaçakçılıktır. Hayatını kaybeden insanlarımız olayın sadece figüranlarıdır. Olayın başrol oyuncularını sorgulamak gerekir" şeklinde konuştu.

Bakan Şahin, şu ifadeleri kullandı:

"Her kurumun, her işleyişin bir denetim mekanizması vardır. TSK, emniyet teşkilatı ve yargının belli bir mekanizması vardır. Terörist görünümlü bir gruba ateş açılmıştır. Bu olay, güvenlik güçlerimizin tecrübe hanesine yazılmıştır.

Vur emrini Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı vermiş değil. Ben de 81 ildeki olayları anlık yönetecek değilim. Bunu sorgulamak bile yanlıştır. Mutlaka yönetim sorumludur. Yanlıştan yukarısı da sorumludur. Olayı anlık yönetecek, askeri ve emniyet yetkililerdir. Emri Ankara'da o görüntüleri analiz eden komutanlar vermiştir.

Yanlıştan doğru sonuç çıkmaz. Bu vatandaşlarımız kaçakçılık yaparken vurulmuştur. Sağ yakalansalar kaçakçılıktan yargılanacaklardı. Kaçakçılık olayı gölgede kaldı. O bölge KCK'nın kontrolünde bir bölgedir. Bölücü terör örgütünün sıktığı kurşun, giydiği giysi, ayakkabı parayla alınıyor. Bu gençler figüranlardır. Filmin baş aktörleri vardır.

BDP bu olayın parçası durumundadır. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür. Filmin bütününe bakılınca özür dilenecek bir şey yoktur.

Olayı suçluluk psikolojisiyle görmüyoruz. O gençlerimiz orada olmamalıydı. Kaçakçılık emrini bizzat BDP veriyor.

Müzakere ön şartı terör örgütünün silah bırakmasıdır. Başbakan çağrı yapmıştır. BDP'nin buna yeteneği, iradesi var mıdır. Ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. BDP, KCK'nın güdümlü bir uzantısı görünümündedir. Öcalan'la müzakere mümkün değil. Terör suçundan ömür boyu mahkum olmuş, terörist başılığı tescil edilmiş birisiyle görüşülmesi mümkün değildir. Parlamentodaki siyasi partiyle görüşülebileceği ifade ediliyor.

Teröristlerle mücadelede önemli yöntemimiz istihbarattır. İstihbarat sayesinde eylemlerin yüzde 90'ı engelleniyor. Terör olaylarında belli bir artışı bekliyoruz. Tedbirlerimiz devam ediyor. Terör olayı, son terörist kontrol altına anınca bitecek. Şırnak'ta AK Parti İl Başkan Yardımcısı'nı şehit ettiler. Neydi o insanın suçu?"

Yorumlar (1)
hasan mensur 11 yıl önce
içişleri bakanı verdiği haberde hava kuvaetleri diyor hangi komutanlar isimleri bu suçluların ortaya çıkmaları lazım bu olay içın tecrübe sahibi olmuşlar diyor bu söz sanki halkla dalga geçiyor gibime geliyor kocaman bir bakan. baş rol oyuncular kim onu açıklasın allah aşkına bu sorun nasıl çüzülecek bir gangren yarası olsdu o anne baba ve yakınlarını düşün ve kendinizi onların yerine koyun
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?