Yardım kuruluşlarından kurban seferberliği

Türkiye'deki yardım kuruluşları Kurban Bayramı vesilesiyle farklı islam ülkelerinde ve bölgelerinde bağışçıların kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Yardım kuruluşlarından kurban seferberliği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), kurban yardımları kapsamında Tayland'ın güneyinde Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Patani bölgesini ziyaret etti. 

İHH'dan yapılan açıklamada, ziyaret kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan İHH gönüllüsü gençlerin, tasarladıkları kitap ayracı, rozet, anahtarlık ve not defteri gibi ürünleri satışa sunarak elde ettikleri gelirle Patani'de yapımını üstlendikleri ilkokulun hizmete açıldığı bildirildi.

Okulda, Patanili yetimlerin ilk öğrenimini göreceği kaydedilen açıklamada, okul ile İHH'nın Patani'de yetimlere yönelik inşa ettiği merkezlerin sayısının 4'e yükseldiği, ayrıca bir yetimhanenin yapımının da devam edildiği belirtildi.

Açıklamada, 5 milyona yakın Müslümanın zor şartlar altında hayata tutunmaya çalıştığı Patani'nin 1909 İngiliz-Siyam Anlaşması'ndan beri Tayland işgalinde bulunduğu aktarılarak, "Şehirlerde her 2 kilometrede bir Tayland askerlerinin kontrol noktalarının bulunduğu, Güneydoğu Asya'nın sancılı coğrafyası Patani'nin yetim çocuklarına sahip çıkan İHH, ramazan ve kurban kampanyaları kapsamında bölgeyi ziyaret ederek, halka desteğini sürdürüyor" denildi. 

SURİYE'DE İHTİYAÇ SAHİPLERİ SEVİNDİRİLDİ

Kurban organizasyonu kapsamında Suriye'ye giden İHH ekipleri, yoksulluk ve savaş nedeniyle kurban kesemeyen ailelere kurban yardımı yaptı.

Kurban çalışmalarını gerçekleştirmek üzere Suriye'nin İdlib şehrine geçen İHH ekipleri, burada ihtiyaç sahiplerine kurban dağıtımı gerçekleştirdi. Yoksulluk ve savaş nedeniyle kurban kesemeyen aileleri ziyaret eden ekiplerimiz, birçok bölgede hassas terazilerle ile tartılan kurban paketlerini ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Sığınmacı kampında bayram

Suriye'de yer alan Yetimler Kampı'nı da ziyaret eden ekipleri, İHH tarafından kurulan ' Yetim aileleri kampının ' sorumlularından yapan Ahmet Alluş ile de görüştü. Kampın ihtiyaçlarının İHH bağışçıları tarafından karşılandığını söyleyen Alluş, "700 kişinin yaşadığı kampımızda ekseriyetle çocuk ve kadınlar kalıyor. Kampta bayram havasını çocuklarımıza yaşatmak için onlara tatlı ve şeker dağıttık. Ama artık onları da mutlu etmek kolay değil" dedi.

Kampta birçok üniversite mezununun da bulunduğunu söyleyen Alluş, "Kampımızda ayrıca 2 okul var. Biri imam hatip tarzında diğeri de geçici olarak kurduğumuz bir okul. Çocuklarımıza savaş bitene kadar geçici bir eğitim veriyoruz. Ramazan boyunca çalışan bir yemekhanemiz de vardı; ancak şu anda kapalı. Ramazan bayramından sonra buraya gelen yardımlarda da büyük bir azalma oldu" dedi.

CANSUYU'DAN AFGANLARA YARDIM

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Afganistan'da da fakirlere ve yetimlere ulaşan Cansuyu Derneği de, kurban bayramında da ihtiyaç sahiplerinin yardımına koştu

Ülkenin güneyinde bulunan Celalabad merkezli kesim yapan ve dağıtan Cansuyu Derneği, Afgan halkının yüzünü güldürdü. Türk halkının yaptığı bağışları,bu bağışçılar adına Afganistan'a ulaştıran Dernek, aylardır et yüzü görmeyen fakirlerin ihtiyacını bir nebze olsun dindirmeyi başardı.

Diğer uluslararası yardım kuruluşları gibi yerel bir partnerle çalışan dernek, bayramın üçüncü günü yaptığı bir organizasyonla Afgan halkının elinden tuttu. Daha önceden tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere ulaşan ve kart dağıtan dernek yetkilileri, dün de kart sahiplerine hisselerini dağıttı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 17:53
banner53
YORUM EKLE

banner39