banner39

YAŞ'ta sürpriz: Bekir Kalyoncu emekli edildi

YAŞ kararları açıklandı. Bekir Kalyoncu Kara Kuvvetleri komutanlığına atanamadı. Kara Kuvvetleri Komutanlığına Hulusi Akar getirildi. Jandarma Genel Komutanlığı'na ise Servet Yörük getirildi

Türkiye 03.08.2013, 12:38 03.08.2013, 14:32
YAŞ'ta sürpriz: Bekir Kalyoncu emekli edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına oramiralliğe terfi eden Koramiral  Recep Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığına orgeneralliğe yükselen Korgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanlığına Orgeneral Servet Yörük, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına orgeneralliğe terfi eden Korgeneral Salih Zeki Çolak atandı.Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde, Ağustos 2013 Yüksek Askeri Şura kararlarına ilişkin açıklamaya yer verildi.

Şura'nın ağustos ayı olağan toplantısının tamamlandığı belirtilen açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltileceklerle general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarının görüşülerek karara bağlandığı bildirildi.

30 Ağustos 2013'ten geçerli olmak üzere 34 general ve amiralin bir üst rütbeye, 50 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiği kaydedilen açıklamada, 33 general ve amiralin görev sürelerinin bir yıl uzatıldığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 41 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2013'ten itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurduğu için 1 Eylül 2013'ten itibaren emekli olacaklardır.  Bir üst rütbeye yükselen general ve amirallerle görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos 2013'ten itibaren şeklen aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleriyle birlikte esenlikler dileriz."

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Açıklamada komutanların yeni görev yerleri de belirtildi. Buna göre, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Harp Akademileri Komutanlığına; Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Servet Yörük Jandarma Genel Komutanlığına; Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı.

EDOK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş 1. Ordu Komutanı olurken; Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri EDOK Komutanlığına getirildi.

GENELKUR 2. BAŞKANLIĞI

Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Yaşar Güler Genelkurmay İkinci Başkanlığına atanırken; Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Korgeneral Ümit Dündar ise 3. Ordu Komutanı oldu.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Donanma Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu atandı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten Yüksek Askeri Şura üyeliğine getirilirken; Hava Kuvvetleri Komutanı ise Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Akın Öztürk oldu.

KALYONCU SÜRPRİZİ

Teammüllere göre, Hayri Kıvrıkoğlu'ndan boşalan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun atanması gerekiyordu. Ancak, Kalyoncu'nun ismi Ergenekon ve Balyoz davalarında geçtiği için hükümetin buna soğuk baktığı biliniyordu.

Hulusi Akar Kimdir?

2015 yılında Genelkurmay Başkanı olması muhtemel olan Orgeneral Hulusi akar 1952 yılında Kayseri'de doğdu. 1972 yılında kara harp okulundan, 1973 yılında piyade okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar kara kuvvetleri komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Akar, 1982 yılında kara harp akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak; 12'nci piyade tümen 7'nci piyade alay 1'inci tabur karargâh bölük komutanlığı, 12'nci piyade tümen komutanlığı lojistik şube müdürlüğü, genelkurmay genel sekreterliği idari şube plan subaylığı, kara harp akademisi öğretim üyeliği, napoli/italya'da güney avrupa müttefik kuvvetleri karargâhı (afsouth) istihbarat başkanlığı kara istihbarat subaylığı, kara kuvvetleri istihbarat başkanlığı istihbarat şube müdürlüğü, kara kuvvetleri genel sekreterliğinde plan subaylığı, genelkurmay başkanlığı özel kalem müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk görev kuvveti komutanlığı görevlerini yürüttü.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 51'inci iç güvenlik piyade tugay komutanlığı ve Napoli/İtalya'da güney Avrupa müttefik kuvvetleri karargâhı (afsouth) plan prensipler başkanlığı görevlerinde bulundu, 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile kara harp okulu komutanlığı ve kara harp akademisi komutanlığı görevlerini yürüttü, 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile kara kuvvetleri lojistik komutanlığı ve 3'üncü kolordu komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 ağustos 2011 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etmiş ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine atanmıştı.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Akar, İngilizce biliyor.

ATAMA GRAFİĞİ


banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?