banner39

Yeni KPSS takvimi askerlikle çakıştı

Kopya iddiaları üzerine iptal edilen KPSS ve ertelenen sınavların celp dönemine denk gelmesi birçok kişiyi mağdur etti.

Türkiye 27.09.2010, 12:05 27.09.2010, 12:05
Yeni KPSS takvimi askerlikle çakıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM’nin ekim ve kasımda yapılacak sınavlara ilişkin açıkladığı yeni takvim, aralık celbinde askere gitmeyi hedefleyen lisans mezunlarını mağdur etti.

Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) 19 Aralık, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’nın ise 26 Aralık’ta yapılması, 12 Aralık itibarıyla silah altına alınacak lisans mezunlarını zor duruma soktu.

KPSS’de kopya iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmada 2010 yılı içinde düzenlenecek sınav sorularının da açığa çıkması nedeniyle ertelediği 12 sınava ilişkin yeni takvimi açıklayan ÖSYM, aralık celbiyle vatani görevini yapmak üzere askere gidecek lisans mezunlarını zor duruma soktu.

ÖSYM’nin yeni sınav takvimine göre doktora ve yüksek lisansa başvurularda ölçüt olarak kullanılan ALES ve ÜDS’nin tarihleri ilk takvime göre yılın sonuna atıldı. Yeni takvimde ALES ve ÜDS’yi aralık ayının ikinci yarısında yapacağını duyurması aralıkta askere gidecek lisans mezunlarını mağdur etti.

ÖSYM’nin 13 Ekim 2010’da düzenleneceği duyurulan ÜDS, yeni takvimde 26 Aralık 2010’a; 28 Kasım 2010’da düzenleneceği duyurulan ALES ise 19 Aralık 2010’a ertelenmişti. Askere gidecek lisans mezunları 12 Aralık 2010 tarihi itibarıyla ilgili birliklere teslim olup silah altına alınacak. Bu durumda vatani görevini yapan lisans mezunları iki sınava giremeycek.

ALES ve ÜDS’de puanın üniversitelere yapılan yüksek lisans ve doktora başvurularında geçerliliğini iki yıl koruması nedeniyle lisans mezunlarının çoğu askere gitmeden söz konusu sınavlara girmeyi tercih ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü