banner39

banner35

23.02.2018, 15:21

Türkiye'nin Türkçe yabancı medyası

Kavram size biraz yabancı gelecek belki ama Türkiye’nin artık hem niteliği hem de niceliği hiç küçümsenemeyecek bir “Türkçe yabancı medyası” var. Bu medya hayatımızda giderek daha fazla yer kaplıyor. Gidişat bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor haliyle. Kimi, yabancı bir devlete ait olmaları nedeniyle Türkçe yabancı medyayı tehlikeli bulduğunu söylüyor. Kimi de arkasında yabancı bir büyük güç olan bu kuruluşlardan bazılarının daha dokunulmaz olduklarını savunuyor. Çok daha büyük bir kesim ise bu tartışmalardan bihaber şekilde yerli-yabancı medyamızın ürettiği içerikleri keyifle tüketiyor.

Tartışmaya katkı sunmak maksadıyla Bilimevi Dış Politika Dergisi’nin son iki sayısında Türkiye’de yayın yapan yabancı devletlere ait bu medya kuruluşlarıyla ilgili kapsamlı geniş bir haber dosyası hazırlamıştım. Sputnik, Deutsche Welle Türkçe, BBC Türkçe, İran-Mehr Haber Ajansı, CRI Türk (Çin), Rudaw-Kurdistan24 ve Amerika’nın Sesi’ni incelediğim araştırmadan çıkardığım bazı sonuçları sizinle de paylaşmak istiyorum:

- Türkiye’deki yerli ama yabancı medya kuruluşlarının yayın çizgileri konjonktürel olarak değişebiliyor. Ait oldukları devletin Türkiye’yle ilişkileri gerildiyse bunu ilk olarak yapılan bu yayının niteliğinden anlayabilirsiniz. Mesela Gezi dönemindeki BBC Türkçe ile şimdiki BBC Türkçe arasında gayet büyük bir fark bulunuyor. Aynı şeyi uçak krizi dönemindeki ve 15 Temmuz-Astana sonrası Sputnik için de söyleyebiliriz.

- Son dönemde Türkiye’de en çok takip edilen Türkçe-yabancı medyalardan biri Rusya’nın Sputnik’i. Özellikle dijital alanda haberturk.com ve birkaç yerli ana akım medya siteleri hariç yerli rakiplerine fark attığını söyleyebilirim.

Yazının devamını okumak için TIKLAYINIZ

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?