ABD ile Çin arasındaki gerilim artıyor

ABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harris bölgedeki silahlanmanın önüne geçebilmek için Çin Denizi'ne daha fazla destroyer ve denizaltı göndermeyi düşünebileceklerini duyurdu

ABD ile Çin arasındaki gerilim artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harris bölgedeki silahlanmanın önüne geçebilmek için Çin Denizi'ne daha fazla destroyer ve denizaltı göndermeyi düşünebileceklerini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying önceki günlerde yaptığı açıklamada ABD'ye ''sizi ilgilendirmez'' mesajı vermiş ve Güney Çin Denizi tartışmasının ABD'yi kapsamadığını belirtmişti.

Amiral Harry Harris, “Çin açıkça Güney Çin Denizi’nde silahlanıyor. Çin’in, Güney Çin Denizi’nde hegemonya kurmaya çabaladığını düşünüyorum” dedi.

Japonya hükümet sözcüsü Yoşihide Suga, Çin’in bölgedeki faaliyetlerinin büyük bir dikkatle takip edildiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, Güney Çin Denizi’nde askeri olarak yapılanan diğer ülkelerin görmezden gelindiğini ve sadece Çin’in eylemlerinden söz edilmesinin haksızlık olduğunu belirtti.

ABD’li ve Tayvanlı yetkililer, uydu görüntülerinin, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki Woody Adası’na iki füze bataryası yerleştirildiğini doğruladığını açıklamıştı. Yi ise Batı medyasının ‘haber uydurduğunu’ savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 10:18
banner53
YORUM EKLE

banner39