banner39

ABD'de Çin'e 'Uygur' protestosu

Müslüman Uygur Türklerine yapılan saldırıların 5. yıl dönümünde Çin'in BM'deki Daimi Temsilciliği önüne siyah çelenk bırakıldı

Uzak Doğu 08.07.2014, 09:51 08.07.2014, 09:59
ABD'de Çin'e 'Uygur' protestosu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslüman Uygur Türklerini hedef olan şiddet olaylarının 5. yıl dönümünde, New York'ta Çin'in BM Daimi Temsilciliği önüne siyah çelenk konuldu.

Young Turks Derneği öncülüğünde Çin'in BM Daimi Temsilciliği önünde toplanan bir grup, Uygur Türklerinin 5 yıl önceki Urumçi olaylarında "katliama uğradığını" belirterek Çin yönetimini protesto etti. "Uygur Türklerine özgürlük, katil Çin" yazılı pankart açan grup, bölgede yaşanan ağır insan hakları ihlallerine sessiz kalınmasına tepki gösterdi.  

Çin temsilciliğinin önüne siyah çelenk koyduktan sonra basın açıklaması yapan Young Turks Başkanı Tulga Tekman, ABD’de faaliyet gösteren çok sayıda dernek temsilcisinin, 5 sene önce Urumçi'de Uygur Türklerini hedef alan şiddet olaylarını protesto etmek için bir araya geldiğini söyledi.

Olayların meydana geldiği günden itibaren tüm insan hakları kuruluşlarını göreve çağırdıklarını kaydeden Tekman, "Orada kanayan bir yara var. İnsanlar Ortadoğu’ya odaklanmışken, dünyanın öteki tarafında işkence gören, asimilasyona maruz kalan, oruç bile tutmaları yasaklanmış, birden fazla çocuk yapmalarına izin verilmeyen 20 milyon kişilik bir etnik grup var" diye konuştu.

Tekman, olayın sorumlularının, Batı dünyası, bölgeden çıkarı olmayan gelişmiş ülkeler ve en başta da BM olduğunu savundu. 

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

banner53
Yorumlar (1)
SERAFİM 7 yıl önce
Bizim "wan minut" kahraman nerede hep Filistin..İsrail der Çin "bacanak" ilişkisi mi var ya da kalitesiz uyduruk baş belasi mal kervanı kesilecek diye mi suskun 1-2 dolarlık mal 100-150 TL den satamayacak korkusu mu var.... oy yok.
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?