ABD'den Çin'e 'Kuzey Kore' baskısı

ABD, geçtiğimiz günlerde dördüncü nükleer testini yapan Kuzey Kore'ye yaptırım olarak Çin'in petrol ihracatını durdurmasını talep etti.

ABD'den Çin'e 'Kuzey Kore' baskısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz günlerde dördüncü nükleer testi yapan Kuzey Kore'ye karşı bir yaptırım olarak Çin'in bu ülkeden petrol ihracatını ve taş kömür ithalini durdurmasını talep etti.

Japon "Asahi" gazetesinin haberine göre, ABD bu konuyu 13 Ocakta Seul’da yapılan ABD, Japonya ve Güney Kore arasındaki yapılan üçlü toplantıda gündeme getirdi.

"Asahi" gazetesine göre, Çin şimdilik Amerikalıların talebine cevap vermedi.

Çin’den her yıl Kuzey Kore’ye 400-500 bin ton petrol ürünleri ihraç ediliyor. Kuzey Kore ise 2014 yılında Çin’e 15.5 milyon ton taşkömürü ihracat etmişti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları tartışılıyor. Ancak bunun için Rusya ve Çin'in desteğine ihtiyaç var. Ayrıca bazı ülkeler Kuzey Kore’ye karşı tek taraflı ya da çok taraflı düzeylerde kısıtlamaları gündeme getirmeyi planlıyorlar. Kuzey Kore ise geçen hafta ABD'nin tehdidine karşı kendini savunma olarak gördüğü nükleer testlere karşı uygulanan yaptırım çabalarını kınadı. Kuzey Kore bu yaptırımları "kışkırtıcı ve düşmanca" olarak değerlendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39