banner39

Arakanlı Müslümanlara seçim engeli

Myanmar'da kendilerine vatandaşlık verilmeyen Arakan Müslümanlarının oy kullanmaları engelleniyor. Ülkedeki özgürlükçü olarak bilinen muhalefet bile Arakanlı Müslümanların oy kullanmasına karşı

Uzak Doğu 19.02.2015, 12:07 19.02.2015, 13:04
Arakanlı Müslümanlara seçim engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da vatandaşlık sorunu yaşayan Müslüman Arakanlılar ve bazı küçük azınlık gruplarının bir kısmı geçici kimlik vazifesi gören 'beyaz kart' taşıyor. Ancak beyaz kart taşıyanların ülkedeki seçimlerde oy kullanmalarının önü kesiliyor. 

Myanmar'daki yüksek mahkeme beyaz kart taşıyanların oy kullanmasının Myanmar Anayasası'na aykırı olduğuna ve ilgili yasanın değiştirilmek üzere meclise geri gönderilmesine karar verdi. Mahkeme kararında, "Beyaz kart sahiplerinin herhangi bir referandumda oy kullanmaları uygunsuzdur. Çünkü bu durum, Myanmar Anayasası'nın 4, 38 ve 391'inci maddelerini ihlal anlamına geliyor." denildi. 

Myanmar anayasasının 391'inci maddesinde "sadece vatandaşlığı olanlar oy kullanabilir" ibaresi yer alıyor. Mahkemenin bu kararıyla birlikte Myanmar'da beyaz kart taşıyan yaklaşık 750 bin kişinin seçimlerde ya da referandumda oy kullanmasının önü kesilmiş oldu. Beyaz kart taşıyanların büyük bölümünün Müslüman Arakanlılar oluşturuyor. 

'ÖZGÜRLÜKÇÜ' MUHALEFET MÜSLÜMANLARIN OY KULLANMASINA KARŞI

Myanmar'da mahkemenin aldığı bu karar, ülkede bulunan muhalefeti de memnun etti. Özgürlüklü olarak bilinen muhalefet, beyaz kart taşıyanların oy kullanmasına karşı çıktığını açıklamıştı. 

Arakan'da yaşayan Müslümanlar dünyadaki en büyük devletsiz halk olarak biliniyor. Myanmar Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık vermiyor. Bölgede yaşayan milyonluk Müslüman nüfus gördükleri baskılardan dolayı çevre bölgelere göç etmek zorunda kalıyor. Bölgede yaşamaya devam eden Arakanlılar ise, vatandaşlıkları olmadığı için birçok haktan mahrum olarak yaşamaya devam ediyor. 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?