banner15

Balıkçı gemisi Çin-Japon gerilimini tetikledi

Çin'in Japonya ile yaşadığı derin sınır sorunları, bir balıkçı gemisinin meydana getirdiği krizle gün yüzüne çıktı

Balıkçı gemisi Çin-Japon gerilimini tetikledi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın yükselen ekonomi devi Çin’in diğer ülkelerle arasındaki sorunlar söz konusu olduğunda öncelikle ABD ile yaşadığı ticari tartışmalar gündeme geliyor. Çin’in Japonya ile çok daha derin ve sıkıntılı olan, ancak şimdiye kadar fazla gündeme gelmeyen sorunları ise, bir Çin balıkçı teknesinin neden olduğu krizle su yüzüne çıktı.

BBC'nin haberine göre, Çin kaynaklarında Japonya ile yaşanan sorunlar tarihin doğru şekilde değerlendirilmesi, Tayvan sorunu, Diaoyu adaları sorunu, Japonya-ABD güvenlik işbirliği sorunu, savaş tazminatı sorunu ve Japonya’nın Çin’de bıraktığı kimyasal silahlar sorunu gibi başlıklar altında toplanıyor.

Çinliler'in özellikle 2. Dünya Savaşı yıllarında Japonya’nın Çin’e saldırmasını unutamadığı kaydediliyor.

ADALAR GERİLİMİ AÇIĞA ÇIKTI

Çin ile Japonya arasında tarihten kalan Diaoyu adaları sorunu ise, Eylül ayı başlarında yeniden gündeme geldi. Bir Çin balıkçı teknesinin Diaoyu adaları açıklarında Japon sahil güvenlik gemileri tarafından alıkoyulması üzerine iki taraf arasında son yılların en ciddi diplomatik krizi patlak verdi. Japonya’nın Pekin Büyükelçisi konuyla ilgili olarak şu ana kadar beş kez bakanlığa çağrıldı.

Pekin yönetimi her defasında balıkçı teknesinin nezarette tutulan kaptanının serbest bırakılması talebini yineledi ve Japon tarafının durumu yanlış değerlendirmemesini ve "akılcı" siyasi çözüm bulmasını istedi.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Doğu Çin Denizi sorununa çözüm bulunması için Çin ile Japonya arasında bu ayın ortasında yapılması beklenen hükümetler arası görüşmeyi ertelediklerini duyurdu. Söz konusu görüşmelerde iki tarafın Doğu Çin Denizi'nde ortaklaşa petrol arama ve doğalgaz çıkarma çalışmaları yapmasının konuşulması bekleniyordu.

KARDAK BENZETMESİ

BBC'nin haberine göre, Diaoyu adaları sorunu daha önce Türk basınında Yunanistan ile yaşanan “Kardak krizine” benzetilmişti. Ancak Kardak krizinden farklı olarak bu sorunda tarafların sayısı ikiden fazla. Diaoyu adaları üzerinde Japonya, Çin ve Tayvan egemenlik iddia ederken, ABD ise Japonya ile arasındaki güvenlik işbirliğinden dolayı konunun taraflarından biri olarak kabul ediliyor.

Çin makamlarına göre, Diaoyu adaları Tayvan’a 120 deniz mili, Japonya’nın Okinawa adasına ise 200 deniz mili uzaklıkta. Bu adalarla Tayvan adası arasındaki derinliğin 100-150 metre arasında değiştiğini, oysa Okinowa ile arasında derinliğin 2 bin metreyi bulduğunu ileri süren Çin tarafı coğrafi olarak adaların Tayvan’a ait olduğu görüşünde. Yine Pekin yönetimine göre Tayvan Çin’in egemenliğinde olduğundan dolayısıyla adalar üzerindeki egemenlik hakkı Çin’e ait.

Çin kaynaklarına göre, Diaoyu adaları Japonya’nın keşfettiklerini iddia ettiğinden 400 yıl önce 15. yüzyılda çizilen Ming Hanedanı haritalarında yer alıyor.

GÖSTERİLER VE SÖZ DÜELLOSU

Balıkçı teknesi krizi dünyanın ikinci ve üçüncü büyük ekonomilerine sahip iki ülkesi arasında söz düellosuna yol açarken, Tayvan adasındaki Japonya karşıtı grupları da harekete geçirdi.

Balıkçı teknesinin alıkoyulduğu bölgenin kendilerine ait olduğunu iddia eden Tayvanlı protestocular Diaoyu adalarına gitmek istedi. Ancak Japon sahil güvenlik gemileri Tayvanlı eylemcilere izin vermedi. Tayvan'da 100 kişilik bir grup Japon temsilciliği önünde protesto gösterisi yaparak Japon bayrağını yaktı ve temsilciliğin bahçesine balıklar attı.

Tayvanlılar kendilerine 120 kilometre uzaklıktaki bölgede balıkçılık yapmak istiyor. Diaoyu adaları halen Japonya'nın kontrolünde bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 13:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35