banner15

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanlara saldırı

Myanmar'dan kaçıp Bangladeş'teki kamplara sığınan Arakanlılara silahlı bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanlara saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar baskısından kaçarak Bangladeş'te kamplara yerleşen Arakanlı mültecilere saldırı düzenlendi. Saldırıda mülteci kampındaki görevli bir polis hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bangladeş güvenlik güçleri, saldırganların tutuklandığını ve grup komutanının öldürüldüğünü açıkladı. Dailystar'ın haberine göre, güvenlik güçleri çok sayıda silah ve mermi de ele geçirdi.

Bangladeş'teki 250 bin kişi bulunduğu mülteci kampında, sığınmacıların kamp dışına çıkmalarına izin verilmiyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Bangladeş'teki kamplarda yaşayan 32 bin kişiye kimlik kartı verdi. Ancak Arakanlılar haklarını savunmaya çalışan ve bölgede eczanesi bulunan Zafor Alam Dipu, bu kartların polis kontrol noktalarında genellikle kabul edilmediğini vurguladı.

Dipu, "Bu insanlar, Bangladeş'te de farklı bir baskıyla karşı karşıya kalıyor. Myanmar'daki gibi değil tabii. Ancak gençler burada da okula gidemiyor, Bangladeşli gençlerle bir araya gelemiyor" dedi.

Bangladeş'teki Arakanlı gençlerinin en çok eğitim hakkından mahrum edilmelerine üzüldüğüne dikkati çeken Dipu, "Bangladeş, kayıtlı mültecilerin 13 yaşına kadar okula gitmesine izin veriyordu. 2014'ten önce yaş sınırı 11'di. Ancak birçok okul, Rohingyalı çocukları kabul etmiyor. Kayıtlı olmayan mülteciler için okula gitmek imkansız" diye konuştu.

Bangladeş hükümetinin Rohingyalara son derece katı kısıtlamalar uyguladığını vurgulayan Dipu, "Çocuklara okuma yazma öğretmeye çalıştığım için dokuz kez gözaltına alındım. Bu çocuklar BMMYK tarafından verilen kimlik kartları taşımalarına rağmen okullara alınmıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2016, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48