BM'den Kuzey Kore'ye kınama

BM Genel Sekreteri Ban, nükleer denemeyi kınayarak BM Güvenlik Konseyi'ne gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı

BM'den Kuzey Kore'ye kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kuzey Kore'nin kuruluşunun 68. yıl dönümünde gerçekleştirilen ve depreme neden olan nükleer denemeyi "en sert biçimde" kınadı.

Ban, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin BM Güvenlik Konseyi kararlarının "pişkinlikle" bir kez daha ihlali olduğunu söyledi.

Kuzey Kore'nin nükleer testlere ilişkin normları son yıllarda beş kez ihlal ettiğini vurgulayan Ban, "Bu kabul edilemez eylem, bölgedeki barış ve güvenliği tehlikeye atmakta ve nükleer testlerin yasaklanması mücadelesinin güçlendirilmesi gereğini göstermektedir." dedi.

Uluslararası toplumun, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze teknolojisine sahip olmasına karşı birlik olması gerektiğini ifade eden Ban, "Kuzey Kore, nükleer silah peşinde koşmak yerine halkının refah ve mutluluğu için uğraşmalı." diye konuştu.

Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'ne de bölgede tansiyonun yükselmesine karşı gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, konuyu görüşmek üzere ABD, Japonya ve Güney Kore'nin talebiyle saat 15.00'te (TSİ:22.00) toplanacak.

BM 2006 yılından bu yana Kuzey Kore'ye yaptırım uyguluyor. Güvenlik Konseyi, bu yıl başında aldığı bir kararla bu ülkeye uygulanan yaptırımları oldukça genişletmişti.

Kuzey Kore, dün gece, nükleer savaş başlıklarının gücünü ölçmek için yaptığı nükleer patlama denemesinin başarılı olduğunu açıklamıştı.

Güney Kore ordusu da eylemin Pyongyang yönetiminin yaptığı en büyük nükleer deneme olduğunu ve 10 kilotonluk güce sahip denemenin 5,3 büyüklüğünde bir yer sarsıntısını tetiklediğini duyurmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 22:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35