banner39

Budist rahiplerin Arakan allerjisi

Myanmar'ı ziyaret ettikten sonra Arakan Müslümanlarının durumlarının hala kriz halinde olduğunu söyleyen BM Raportör'ü Lee'ye karşı yürüyen Budist rahipler, Lee'ye hakaret ettiler.

Uzak Doğu 22.01.2015, 15:47 22.01.2015, 16:29
Budist rahiplerin Arakan allerjisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da insan hakları BM Özel Raportörü Yanghee Lee, Arakan eyaletinde insani durumun, "hala kriz boyutunda" olduğunu söylediği için Budist rahiplerin küfürlü tepkisine maruz kaldı. 

Myanmar'ın en büyük kenti olan Yangon'da yürüyüş yapan Budist rahipler, Müslümanlara yönelik düzenlenen yasaların insan hakkı ihlali olduğunu söyleyen BM Raportörü Lee'ye hakaret içeren tepkiler gösterdi. Grup adına açıklama yapan, Budist milliyetçisi 969 grubunun lideri U Wirathu, Lee'nin açıklamalarına saygı duymadıklarını söyledi. 

Wirathu açıklamalarında Lee'ye yönelik olarak, "Sen bizim ülkemizde saygın biri değilsin. Sadece BM'de bir konuma sahipsin, bu saygın olman için yetmez. Sen bizim ülkemizde sadece ........" ifadelerini kullandı.

Yanghee Lee, Myanmar'a 2. kez gerçekleştirdiği, 10 gün süren ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Arakan eyaletinin her yerinde var olmayı sürdüren insani ihtiyaçlara ve acil insani krize odaklanılması" çağrısında bulunmuştu. 

Myanmar'da 2011 yılında iktidara gelen sivil hükümetin, sağlık, eğitim ve yaşam standartları alanlarında yaptığı iyileştirmeleri öven Lee, öte yandan basın özgürlüğü ve toprak hakları gibi konularda olumsuz sinyallerin artış gösterdiğini belirtti. Lee, özellikle "haksız toprak gaspı, topraklardan zorla çıkarılma ve toprak kullanımı politikası" konularında şikayetler aldığını ifade etti.

BM Özel Raportörü Lee ayrıca ordu tarafından işkence edilerek öldürüldüğüne inanılan gazeteci Ko Par Gyi'nin ölümüyle ilgili cezai soruşturma açılması çağrısında bulundu. Myanmar'da gazetecilerin, "düzenli biçimde tehdit ve tacizlerle karşı karşıya" olduğunu belirten Lee, Ko Par Gyi'nin trajik ölümünün buna uç bir örnek teşkil ettiğini söyledi. 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?