banner15

Çin Devlet Başkanı: Japonya barbar ve saldırgan

Çin Devlet Başkanı Şi, Güney Kore ziyareti sırasında Japonya'nın son günlerde attığı adımlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Şi, Japonya'nın bölgedeki yayılmacı politikasını eleştirdi

Çin Devlet Başkanı: Japonya barbar ve saldırgan

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Japonya'nın ülkesine ve Güney Kore'ye karşı "barbar ve saldırgan savaş" politikaları yürüttüğünü ileri sürdü ve Japonya'yı sert bir dille eleştirdi.

Güney Kore'nin başkentindeki Seul Üniversitesi'nde öğrencilere yönelik bir konuşma yapan Şi, Çin ve Güney Kore'nin, 20. yüzyılın ilk yarısında Japonya'nın sömürgeci yöneticilerinin baskısı altında "zor ve kanlı" bir geçmişi paylaştığını belirtti.

Japonya, geçen hafta Pasifik bölgesindeki askeri kapasitesini arttırma kararı almıştı. 

Şi'nin Güney Kore gezisi devam ederken Çin Dışişleri Bakanlığı da Seul yönetimine Kore Yarımadası'nın Japonya'nın egemenliğinden kurtulmasının 70. yılı dolayısıyla ortak bir tören düzenleme önerisinde bulundu.

Çinli liderlerin 20 yıldan uzun süredir devam ettirdiği Kuzey Kore'yi ziyaret etmeden Güney Kore'ye gidilmemesi geleneğini kıran Şi'nin gündeminde bölgedeki gelişmeler ve Pyongyang bulunuyor. Japonya'nın Kuzey Kore'ye uyguladığı bazı yaptırımları kaldırma kararı da  Şi'nin Güney Kore gezisine damga vurdu. Çin, kararın bölgesel barış ve istikrara yardımcı olmasını arzu ettiğini açıkladı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48