banner39

banner35

Çin Devlet Başkanı: Pasifik ABD'ye de bize de yeter

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'yi kabul eden Çin Devlet Başkanı Şi, "Pasifik Okyanusu Çin ve ABD’yi tatmin edecek kadar büyük" dedi

Uzak Doğu 18.05.2015, 15:35 18.05.2015, 17:15
Çin Devlet Başkanı: Pasifik ABD'ye de bize de yeter

Kadir Ertuğrul/ Dünya Bülteni/ Pekin

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hafta sonu Asya turu kapsamında ilk durağı olan Çin’deydi.

Cumartesi ve Pazar günleri Çin’in en üst düzey liderleriyle ikili toplantı yapan Kerry, temaslarının ardından ikinci durağı olan Güney Kore’ye geçti. Yoğun bir hafta sonu geçiren ABD'li ve Çinli diplomatların gündeminde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konular vardı.

Kerry, Çin’deki ilk görüşmesini Çinli meslektaşı Vang Yi ile yaptı. Gündemde Çin’in son dönemde ortaya attığı devasa projeler vardı. Asya Güvenlik Konsepti ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’na yönelik eleştirileri haksız olarak niteleyen Yi, “bu projelerin amacı ABD’yi bölgeden çıkarmak yada etkisizleştirmek değil” dedi. ABD’nin Asya-Pasifik bölgesinde önemli bir ortak olduğunu hatırlatan Yi, ABD’nin bölgesel barış ve kalkınmasına yapacağı her katkıdan memnun oluruz diye aktardı.

ÇİN'İN IMF VE DÜNYA BANKASINA RAKİP ÇIKARMASI

Asya Altyapı ve Yatırım Bankası (AIIB), Çin’in öncülüğünde kurulan uluslararası yatırımlara fon sağlayacak çok devletli bir banka olarak göze çarpıyor. IMF ve Dünya Bankasına rakip olarak kurulduğu iddia edildiği için ABD ve Japonya tarafından olumlu karşılanmayan bankaya dünyanın diğer ülkelerinden ise yoğun bir ilgi yaşandı. 23 tanesi Asya dışı ülke olmak üzere 57 ülke kurucu üye olabilmek için başvuruda bulundu. Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri de başvururken, ABD başvuruda bulunmadı. Türkiye de kurucu üye olarak bankaya kabul edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Kerry’nin Çin'deki ikinci durağı ise Çinli liderse Devlet Konseyi Üyesi Yang Ciyeçı oldu. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Eylül ayında yapacağı Amerika ziyareti öncesinde son hazırlıklar konuşuldu. Ayrıca İran’la sürdürülen nükleer müzakereler ve Afrika’da Ebola ile mücadele konuları da gündeme geldi. Ayrıca gelecek ay Amerika’da gerçekleşecek 7. Çin-ABD Stratejik ve Ekonomik Diyaloğu ve 6. Halklar Arası Etkileşim içi Çin-ABD Yüksek Düzeyli Danışma toplantısı da gündeme geldi.

ÇİN BAŞBAKANI KIÇİANG KERRY'Yİ KABUL ETTİ

Çin Başbakanı Li Kıçiyang, ABD Dışişleri Bakanını kabul eden üçüncü lider oldu. Li, Kerry’den ABD’nin Çin’le olan ilişkilerinde daha yapıcı olmasını istedi. Çin’le olan sorunların daha yapıcı yöntemlerle ele alınması gerektiğini belirten Li, bölgesel barış ve güvenin ancak böyle yakalanabileceğini iddia etti. İki ülke arasında sık sık gündeme gelen küresel ısınma konusu da konuşulan konular arasındaydı. Çin’in bu alanda uluslararası toplumla işbirliği yapmak istediği belirten Li, ancak Çin’in hala gelişmekte olan bir ülke olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Batı’lı devletler Çin’i küresel ısınmaya karşı işbirliği yapmamakla suçlarken, Çin, batının da bu süreçten geçerek gelişimini tamamladığını, Çin’in ise hala gelişmekte olan bir ülke olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguluyor.

KERRY SON OLARAK ÇİN DEVLET BAŞKANI Şİ TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Kerry’nin Çin’deki son randevusu ise ülkenin bir numaralı ismi Şi Cinping ile oldu. Şi, geçen sene ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin ziyaretinde iki ülke arasında yeni tür bir ilişki kurma konusunda hemfikir kaldıklarını hatırlatarak, geçen kısa sürede bu yeni ilişkilerin olumlu sonuçlarının da alındığını hatırlattı. Çin, bu yeni ilişkilere sadık kalınması konusunda oldukça ısrarlı. Çin’in on yıllardır süren ekonomik ve politik gelişimin ardından daha farklı muamele görmesi gerektiğini düşünen Çinli liderler, diğer ülkelerinde bu yeni durumu kabul etmesini istiyor. Bölgesel ve küresel giriştiği büyük projelerle de uluslararası siyasette ağırlığını hissettiren Çin, nüfusunu arttırabilmek için ABD’den daha adil ve yeni bir güç paylaşımı konusunda taleplerde bulunuyor.

Kerry, son görüşmesinin ardından Güney Kore’ye geçti. Önemli görüşmelerin ardından iki ülke ilişkilerinin nasıl seyredeceğini takip edeceğiz. Devlet Başkanı Şi’nin Eylül ayındaki ABD ziyareti bu konuda en önemli gelişme olacak gibi gözüküyor.

'PASİFİK OKYANUSU İKİMİZE DE YETER'

Güney Çin Denizindeki gelişmelerle ilgili Şi’nin “Pasifik Okyanusu Çin ve ABD’yi tatmin edecek kadar büyük” diyerek ılımlı mesajlar verilse de, Çin’in adalarda iyileştirme ve inşaat çalışmalarına devam edeceği belirtiliyor.

 

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?