banner39

banner35

Çin gözünü Kuzey Kutbuna dikti

Çin yönetimi iklim değişikliklerini ve buzulların erimesini Kuzey Kutbu'nu kullanmak açısından kendi adına fırsata çevirmeye çalışıyor

Uzak Doğu 02.11.2014, 10:16 02.11.2014, 10:16
Çin gözünü Kuzey Kutbuna dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin gözünü bu sefer de Kuzey Kutbuna dikti. Dünyanın birçok ülkesiyle karşılıklı ticaret anlaşmaları imzalayan Çin yönetimi, şimdi de büyük bölümünü buzulların oluşturduğu Kuzey Kutbu'ndaki ülkelerin pazarlarına giriş yapmaya çalışıyor.

Çin Kuzey Kutbu'nda özelikle yapı ve inşaat işleri açısından değerlendirilebilecek en uygun fırsatları kolladığını kaydediyor. 

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın kutup meseleleriyle ilgili yetkilendirdiği Jia Guide, Çin'in Kuzey Kutbu için yürüttüğü girişimlerin henüz başlama safhasında olduğunu söyledi. Jia, Çin'in aradaki buzları eritmek adına bölgeye karşılıklı çıkara dayalı bir işbirliğinin temellerini atmak adına ziyaret düzenleyebileceğini söyledi. Jia, Çin'in bu aşamada Kuzey Kutbunda bulunan İskandinav ülkeleriyle işbirliği yapmaya öncelik verdiğini kaydetti.

Çinli yetkili, ülkesinin İskandinav ülkeleriyle yakın temas halinde olduğunu, siyasi ve ticari alanların da içerisinde bulunduğu birçok işbirliği için görüşmelerin yürütüldüğünü ifade etti. 

Jia, Çin'in İskandinav ülkeleriyle son yıllarda gemi inşası gibi alanlarda işbirliği yaptığını, yeni işbirliği alanlarının da görüşüldüğünü söyledi.

Çin'in kuzey kutbuna yakın ülkelere ilgisinin son yıllarda artmasına gerekçe olarak, iklim değişiklikleri, bölgedeki ekonomik kalkınma ve sosyal yapıdaki bazı değişiklikler gösteriliyor. Son yıllarda kuzey kutbundaki buzulların erimesinin hızlanmasıyla birlikte, Çin'in bölgeye ilgisinin yoğunlaşmaya başladığı kaydediliyor. Çin, bölgede yeni gemi güzergahlarının oluşma ihtimalini göz önünde bulunduruyor. 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?