banner39

banner35

Çin lideri Ortadoğu'ya geliyor

Çin Devlet Başkanı Cinping Ortadoğu'ya ilk ziyaretini Nisan ayı içinde gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çin liderinin iki ana durağı ise Mısır ve Suudi Arabistan

Uzak Doğu 01.04.2015, 10:17 01.04.2015, 10:50
Çin lideri Ortadoğu'ya geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, Ortadoğu'daki etkinliğini artırmaya çalışıyor. Bu kapsamnda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Nisan ayında kapsamlı bir Ortadoğu gezisine çıkacağı kaydediliyor.

Nisan ayında Çin lideri cinping, Ortadoğu ve Pakistan'a ziyaretler düzenleyecek. Cinping ayrıca Endonezya'daki Bandung Konferansı'nn 60'ıncı yıldönümü münasebetiyle Endonezya'ya da bir ziyaret düzenleyeceği kaydediliyor.

Cinping'in Ortadoğu'ya düzenleyeceği bu ziyaret göreve geldiği günden bu yana düzenleyeceği ilk Ortadoğu ziyareti olma özelliği taşıyor. Çin liderinin kesin uğrayacağı iki durağın Mısır ve Suudi Arabistan olduğu açıklandı. Ancak Cinping'in bu iki ülke haricinde de Ortadoğu'da ziyaretler gerçekleştirmesi bekleniyor. Cinping'in Mısır ve Suudi Arabistan'ı ana ziyaret durakları olarak belirlemesinin, Çin'in son 20 yıllık Ortadoğu politikası ile örtüştüğü kaydediliyor. Çin'in Ortadoğu politikasının başında Suudi Arabistan ve Mısır'la ilişkiler geliyor.

ÇİN MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN'I OLDUKÇA ÖNEMSİYOR 

Çin'in eski liderlerinin Ortadoğu'ya yaptıkları ziyaretlere bakıldığında ise liderlerin farklı seçimleri olduğu görülüyor. Çin'in eski Devlet Başkanlarından Jiang Zemin 2000 yılının Nisan ayında, İsrail, Filistin, Mısır ve Türkiye'yi ziyaret etmişti. Jiang Zemin Filistin ve İsrail'e giden ilk ve şu ana kadar tek Çin lideri olarak biliniyor. Bu ziyaretler Çin'in Ortadoğu'daki sorunlar yakından izlediği şeklinde yorumlanıyor.

Çin'in Jiang Zemin'den sonraki Devlet Başkanı Hu Jintao ise, 2004, 2006 ve 2009 yıllarında Ortadoğu'ya üç ayrı ziyaret düzenledi. Hu Jintao 2004 yılında Mısır, daha sonraki iki ziyaretinde ise Suudi Arabistan'ı tercih etmişti. Mısır ve Suudi Arabistan, Çin'in Ortadoğu politikasını uygulaması için iki kritik ülke olarak ifade ediliyor.

Mısır Ortadoğu'nun en güçlü ülkelerinden biri olarak bilindiği için Çin Mısır'ı siyasi partner olarak seçmişti. 2011 yılında Mısır'da başlayan iç karışıklık ve 2013'te meydana gelen askeri darbe sonrası ülkenin güç kaybetmesine rağmen Çin yine de Mısır'a verdiği önemi devam ettiriyor.

Diğer taraftan, Çin satın aldığı petroün büyük kısmını Suudi Arabistan'dan sağlıyor. Çin'in en büyük petrol sağlayıcısı olan Suudi Arabistan'ın Çinli liderler için önemli bir ülke olduğu kaydediliyor.

YEMEN'DEKİ HAVA SALDIRILARI NASIL ETKİLER?

Suudi Arabistan'ın başını çektiği Körfez ülkelerinin Yemen'de düzenlediği hava saldırılarına İran büyük tepki göstermişti.

Çin'in iyi ilişkilere sahip olduğu İran'la Suudi Arabistan arasındaki bu gerilimin, Şi Cinping'in Nisan ayında düzenleyeceği ziyarete nasıl yansıyacağı ise merak konusu. 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?