banner15

Çin liderini istifaya çağıran gazetecinin ailesi kayboldu

"ÇKP'nin sadık üyeleri" imzasıyla bir mektup yayınlayarak Çin liderini istifaya çağıran gazetecilerden Wen Yunchao'nun ailesi ve erkek kardeşi ortadan kayboldular.

Çin liderini istifaya çağıran gazetecinin ailesi kayboldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli Uluslararası Af Örgütü, Başkanı Xi Jinping'e istifa etmesi yönünde mektup kaleme alan gazetecilerden birinin ailesinin ortadan kaybolduğunu açıkladı.

Çin lideri Şi Jinping'in medya organlarını ziyaret ederek Çin Komünist Partisi (ÇKP)'ne sadakat çağrısı yapmasından iki hafta sonra, kendilerine "ÇKP'nin sadık üyeleri" diyen bir grup medya çalışanı açık mektupla Şi'nin istifasını istemişti. İstifa çağrısında bulunan bir gazeteci ise esrarengiz şekilde ortadan kaybolmuştu.

Doğu Türkistan'daki Çin yanlısı hükümet tarafından desteklenen Wujie News isimli haber sitesinde yayımlanan mektupta, Çin'in medya politikasına ve Şi'nin tutumlarına yönelik sert eleştiriler getiriliyordu. Mektupta "Çin halkının geleceği için" liderin istifası talep ediliyordu.

Hükümetle bağlantılı bir web sitesinde bu mektubun yayınlanması, ülke gündeminin en önemli konusu haline gelmişti. Mektup, bir süre sonra yayından kaldırıldı fakat önbellekte yer alan nüshası hızla yayılmıştı.

Çin yönetiminin medyaya yönelik sansürlerinin eleştirildiği mektup, Çin'in Twitter muadili sosyal medya sitesi Weibo'da da büyük yankı uyandırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 13:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48