banner15

Çin meteoru durdurmak için hazırlanıyor

Çin'de bir üniversite araştırmacıları, Dünya’ya çarpma riski bulunan 46 milyon ton ağırlığındaki ve çevresi yaklaşık 490 metre genişliğindeki meteoru durdurmak için bir kamikaze uydu üzerinde çalışıyor

Çin meteoru durdurmak için hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin’in başkenti Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi araştırmacıları, 2036 yılında Dünya’ya çarpma riski bulunan meteor Apophis'i durdurmak için bir kamikaze uydu üzerinde çalışıyor.

Çin medyasındaki haberlere göre, Çinli bilim adamlarının 46 milyon ton ağırlığındaki ve çevresi yaklaşık 490 metre genişliğindeki meteoru dünyanın yörüngesine girmeden parçalara ayıracak bir kamikaze uydu üzerinde çalışıyor:

Çinli bilim insanı Shengping Gong ve ekibi hazırlamaya çalıştıkları kamikaze uydu ile, tam adı 99942 Apophis olan meteoru parçalamayı hedefliyor. İlk olarak 2029 yılında Dünya’nın yanından geçecek olan asteroidin, yedi yıl sonra geri dönmesi ve bu sefer Dünya’ya tehlikeli biçimde yaklaşması bekleniyor.

Çinli bilim adamı Shengping, “10 kg ağırlığında ve saniyede 90 km hızla ilerleyecek uydunun, Apophis’in 2029 yılındaki ilk ziyaretinde onu karşılamaya gideceğini ve parçalara ayıracağını” söyledi. Uydu, hız kazanmak için Dünya ekseninin tersi yönde hareket edeceğini vurguladı.

Kamikaze uydu sadece Shengping’in fikri değil. Avrupa Uzay Ajansı da Apophis’i zararsız hale getirmek için benzer bir plan üzerinde çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 12:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
made çhin
made çhin - 8 yıl Önce

allah çinlileri başımızdan eksik etmesin.benden çine tam desteks

banner39

banner36

banner37

banner35