banner39

banner35

Çin tartışmalı sulardaki sondaj çalışmalarını bitirdi

Çin, Vietnam'ın da üzerinde hak iddia ettiği Şişa adaları civarındaki sondaj faaliyetlerini tamamladı

Uzak Doğu 16.07.2014, 16:38 16.07.2014, 16:38
Çin tartışmalı sulardaki sondaj çalışmalarını bitirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Çin Denizi'nde gerilime sebep olan ihtilaflı bölgede sondaj faaliyeti yürüten Çin'in Şişa adaları çevresindeki bu faaliyetini tamamladığı açıklandı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, Çin Ulusal Petrolleri (CNPC) ve "China Oilfield Services Limited" (COSL) şirketlerinin 2 Mayıs'ta Şişa adalarından Congcian'da yaptığı sondaj faaliyetinin dün itibarıyla tamamlandığı belirtildi. CNPC bölgede 2004'ten beri araştırmalarda bulunuyordu. 

Hong, ilgili şirketlerin topladığı jeolojik veriler ve analizler ışığında bir sonraki aşamaya karar vereceğini kaydetti.

Şişa adaları ve çevresinin Çin'in toprakları olduğunu yineleyen Hong, Pekin yönetiminin bölgede Vietnam'ın yaptığı tacizlere kesinlikle karşı olduğunu sözlerine ekledi.

Çin, 1974'te Vietnam ile yaptığı Parcel Adaları savaşının ardından denetimini ele geçirdiği ve Şişa adaları yakınına, mayıs ayının başında petrol platformu kurma çalışmalarına başlamıştı. Bunun ardındanVietnam bölgeye birçok askeri unsurunu ve gemilerini göndererek Çin unsurlarını taciz etmişti. 

Diğer yandan Vietnam'da Çin'in planlarına tepki gösteren gruplar, Çinli işçileri hedef alarak bir çelik fabrikasına saldırmış, olaylarda 2 Çinli işçi hayatını kaybetmiş, 140 kişi yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?