Çin ve Tayvan'da 'Meranti' tayfunu alarmı

Çin ve Tayvan'da "Meranti" tayfunu nedeniyle 15 kişi öldü, 14 kişinin kayıp olduğu bildirildi. Şiddetli fırtınanın tetiklediği ikinci tayfun dalgası "Malakas"ın da bugünden itibaren iki ülkeyi vurması bekleniyor

Çin ve Tayvan'da 'Meranti' tayfunu alarmı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Meranti" tayfunun etkili olduğu Tayvan'da 1, Çin'in güney eyaletlerinden Fucien'de 7 ve Cıciang eyaletinde ise 6 kişi öldü. Kayıp ve yaralılar için arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede 14 kişiden haber alınamadığı belirtildi.

Çin resmi basınının yerel makamlara dayandırarak verdiği haberlerde, ülkenin Fucien ve Cıciang eyaletlerinde 401 bin kişinin bölgeden acil tahliye edildiği, doğrudan ekonomik zararın 512 milyon dolar olduğu bilgisine yer verildi.

İKİNCİ TAYFUN DALGASI BEKLENİYOR

Şiddetli fırtınanın tetiklediği ikinci tayfun dalgası "Malakas"ın da bugünden itibaren önce Tayvan'ı ve ardından da Çin'in güneydoğusunu vurması beklenirken, bölgede turuncu alarm verildi.

Tayvan meteoroloji ajansı, saatte 180 kilometre hızla Tayvan'ın doğusuna doğru ilerleyen Malakas nedeniyle deniz ve karada önlemlerin artırıldığını kaydetti. Başkent Taipei'yi de etkilemesi beklenen tayfun nedeniyle bölgedeki okul ve işyerleri bir gün süreyle tatil edildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 12:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35