banner39

Çin'de eylemler projeyi iptal ettirdi

Çin'in Qidong kentinde yapılması planlanan atık su projesi yoğun tepkiler sonucu iptal edildi

Uzak Doğu 29.07.2012, 11:50 29.07.2012, 11:50
Çin'de eylemler projeyi iptal ettirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Pekin yönetimi, Qidong kentinde inşa edilmesi düşünülen atık su boru hattının tepkiler dolayısıyla rafa kaldırıldığını açıkladı.

Projenin çevreye, özellikle de kıyılarına zarar vereceğini savunan çok sayıda eylemci, hükümet binalarına baskın düzenledi, camları kırdı, belge dosyalarını pencerelerden sokaklara yaydı ve civardaki otomobilleri ters çevirdi.

BBC'nin haberine göre, Şanghay'a bir saat mesafedeki Qidong kentinde düzenlenen protesto yürüyüşüne binlerce kişinin katıldı.

Boru hattının bölgedeki bir kağıt şirketinin sanayi atıkları için yapılması öngörülüyordu.
Çin'de son yıllara damgasını vuran hızlı ekonomik kalkınmanın çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkiler son dönemde toplumsal eylemlerin odağında yer alıyor.

Devlet dairesini basan eylemcilerin, ofislerde yetkililerin rüşvet olarak aldıklarını öne sürdükleri şarap gibi bazı lüks tüketim malzemeleri ve eşyalar bulup bunları da beraberlerinde götürdüğü bildiriliyor.

Öfkeli protestocuların, bölgenin Parti Sekreterine gömleğini çıkarttırıp bunu da aldıkları kaydedildi.

Çin mikroblog sitesi Weibo'ya göre, parti sekreteri Sun Jianhua'nın gömleğinin pahalı bir İtalyan markası olduğunu öğrenen eylemciler, Sun'u soyunmaya zorlayıp yetkiliye bunun yerine üzerinde çevre kirliliği aleyhinde slogan yer alan bir tişört giydirdi.

Ay başında da Siçuan bölgesinde bir bakır fabrikası kurulması planları binlerce kişinin polisle çatışması ardından durdurulmuştu.

Son dönemde bu gibi eylemlerin giderek daha örgütlü, iddialı ve etkili olduğu belirtiliyor.

Önümüzdeki aylarda, partide 10 yılda bir yapılan kapsamlı bir yönetim değişikliğine hazırlanan Çin Komünist Partisi, önceliklerinden birinin hava ve su kirliliğini azaltmak olduğunu söylüyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?