banner15

Çin'de Uygurlara stadyumda yargılama: 3 idam

Çin, Doğu Türkistan'da 55 Uygur "bölücülük" suçlamasıyla tadyumda gerçekleşen yargılamada üç kişiye suçundan idam cezası verdi.

Çin'de Uygurlara stadyumda yargılama: 3 idam

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nin İli vilayetinde 55 kişinin, "kasten adam öldürmek, bölücülük ve terör faaliyetine karıştığı" öne sürülerek hüküm giydiği, üç kişinin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Şinhua ajansının haberinde, Yüksek Halk Mahkemesi'nde görülen duruşmanın eyaletin İli Kazak Özerk Bölgesi'ndeki bir stadyumda kamuya açık yapıldığı vurgulandı ancak isnat edilen suçlardan hüküm giyenlerin kaç yıl hapis cezası aldığı bilgisi verilmedi. 

Mahkemenin ayrıca 65 kişi hakkında çeşitli suçlardan yakalama kararı verdiği bildirildi. 

Çin'in ulusal basınındaki haberlerde, duruşmayı 7 bin kişinin izlediği kaydedildi.

GEÇEN SENEKİ OLAYA ÜÇ İDAM

Mahkemenin, toplu duruşmada, geçen yıl aynı bölgede bir olaya karıştığı iddia edilen üç kişi hakkında da idam kararı aldığı açıklandı.

Zanlıların, geçen yıl eyaletin Yining kentinde, "ellerindeki bıçaklarla aralarında 3 yaşındaki bir kız çocuğunun da bulunduğu aynı aileden dört kişiyi öldürdüğü" öne sürüldü.

Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de geçen hafta bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda da 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, saldırının ardından "polisin, ülke genelinde bir yıl boyunca terörle mücadele operasyonları düzenleyeceğini" açıklamıştı. Güvenlik güçlerinin, şüpheli durum ve şiddet unsurlarıyla alakalı bilgileri bir havuzda toplayacağı duyurulmuş, farklı eyaletlerde de silahlı devriyelerin ve güvenlik kontrollerinin artırılacağı kaydedilmişti. 

Yerel makamlar, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde mayıs ayında 200 kişinin gözaltına alındığını açıklamış ancak tutuklamaların tarihleriyle ilgili ayrıntılı bilgi vermemişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35